Patent hakları ve tecavüz fiilleri
Patent rights and related infringing acts
  1. Tez No: 584264
  2. Yazar: ŞULE IŞIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Buluşlar, patent verilebilirlik kriterleri uyarınca; yeni, buluş basamağına sahip, sanayiye uygulanabilir ve patent verilemeyecek konu ve buluşların dışında olma şartlarını taşıdığı takdirde patent korumasına sahip olabilmektedir. Patent haklarının türleri olarak ifade edilen buluşçu hakkı, patent isteme hakkı ve patentten doğan hak ayrımının temeli, buluşun geliştirilmesinden buluş için inhisari hak kazanımına kadar geçen sürece dayanmaktadır. Buluş sahibi kural olarak patent isteme hakkını haiz olsa da ortak buluş, çifte buluş ve çalışan buluşları gibi hususlar patent isteme hakkı sahibinin tespitinde genel kurala istisna oluşturmaktadır. Patent belgesinin alınmasıyla patent sahibi inhisari hakka sahip olmakta ve yetkisiz üçüncü kişilerin buluştan yararlanmasını önleyebilmektedir. Patentten doğan hakkın kapsamının, sınırlandığı hâller ile birlikte değerlendirilerek belirlenmesi gerekir. Patent korumasının süreyle sınırlı olması, ülkesellik ilkesi, kamu düzeni gibi sınırlamaların yanında SMK m. 85/3'de yer alan hükümler genel sınırlamaları oluştururken, zorunlu lisans, ön kullanım hakkı, lisans verme teklifinde bulunma ve hakkın tüketilmesi hâlleri özel sınırlamaları oluşturmaktadır. Patentten doğan hakkın ihlâli yetkisiz üçüncü kişiler tarafında sınırlı sayıda belirtilmiş fiillerle gerçekleştirilebilir. Lisans hakkı sahibinin gerçekleştireceği ihlâl haricinde SMK m. 141/1 hükmünün a, b ve c bentlerinde yer alan tecavüze yönelik fiiller, ürün ve usul patentleri bakımından tasnife tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Under the patentability criteria, the invention may have patent protection if it meets the requirements of patentability such as novelty, inventive step, applicable to industry and being from the scope of the subject matter. The classification between the inventor's right, the right to have a patent and the rights of patentee which are part of patent rights is based on the process from the development of the invention to until granting a patent. As a rule, an inventor has the right to have a patent. However, in the case of the joint invention, double invention and employee's inventions determination of who shall have the right to have a patent is differs from the general principle. After granting the patent, the patent owner has a monopoly on the invention and may exclude unauthorized third parties from using it. The scope of the rights of patentee must be determined by evaluating the results of limitations in favour of third parties. While the time limitation, the principle of territoriality, the public order and the restrictions arising from the regulation of SMK m. 85/3 constitute general exceptions on the patent protection, compulsory licenses, prior user's rights and exhaustion are exclusive exceptions to the rights of patentee. The infringement of the rights of the patentee shall be committed by a limited number of actions. Except for the infringement of the licensee according to the regulation SMK m. 141/1-d, the types of infringement actions have been classified in respect of the product and procedural patents.