Feridun Oral'ın resimli öykü kitapları üzerine bir doküman incelemesi
A document analysis on Feridun Oral's picture story books'.
  1. Tez No: 584271
  2. Yazar: ŞENNUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM İŞ GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Resimli öykü kitaplarının okumaya başlama, okumaktan zevk alma ve okumayı sevme açısından önemi yadsınamaz. Dolayısıyla, okuma üzerinde büyük bir yeri olan resimli öykü kitaplarının resimlemelerinin ve metinlerinin bazı niteliklere sahip olması gerekir. Bu kapsamda, bu çalışma“Feridun Oral'ın Resimli Öykü Kitapları Üzerine Bir Doküman İncelemesi”olarak tasarlanmıştır. Çalışma, Oral'ın 1993-2017 yılları arasında kendisinin yazıp resimlediği 15 öykü kitabını kapsamaktadır. Araştırmada, Oral'ın bu 15 öykü kitabının resimlemelerinin ve metinlerinin biçimsel, içeriksel ve sanatsal açıdan analizlerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Doküman analizi için, literatürden yararlanılarak“Resim ve Metin Analiz Maddeleri”oluşturulmuş, uzman görüşleri doğrultusunda düzenlemeler yapılarak maddelere son hali verilmiştir. Bu analiz maddeleri doğrultusunda Oral'ın 15 öykü kitabının her bir sayfası ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Verilerin analizinde doküman yanında içerik analizi gerçekleştirilmiş, bunun yanı sıra betimsel istatistik yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Çalışmanın geçerliği uzman görüşleriyle, güvenirliği ise araştırmacı yanında alandan başka bir kişinin de gerçekleştirdiği değerlendirmelerin iç tutarlığı ile sağlanmaya çalışılmıştır. Araştırmacı ve analizi gerçekleştiren diğer alan uzmanının değerlendirmeleri arasındaki iç tutarlılık 0.92 olarak elde edilmiştir ki bu da oldukça yüksek bir güvenirlik düzeyidir. Çalışmanın bulgularına göre, resimlemeler incelendiğinde biçimsel açıdan kitapların %91'inde; resimlemeler içeriksel açıdan kitapların %80'ninde ve resimlemeler sanatsal açıdan kitapların %99'unda bu niteliklere uygun şekilde verildiği görülmüştür. Diğer yandan, metinler incelendiğinde biçimsel açıdan kitapların %97'sinde; içeriksel açıdan kitapların %94'ünde; sanatsal açıdan kitapların %92'sinde beklenilen niteliklerin gözlemlendiği tespit edilmiştir. Çalışmanın Feridun Oral'ın resimli öykü kitaplarının resim ve metinlerinin ayrı ayrı biçimsel, içeriksel ve sanatsal bileşenlerinin analizleri hakkında bilgi vermesi açısından önemli olduğu ve bu kapsamda çocuk edebiyatına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as“A Document Analysis on Feridun Oral's Picture Story Books”. The study includes 15 story books both written and illustrated by Oral between 1993 and 2017. The aim of this study is to perform formal, contextual and artistic analyses of illustrations and texts of Oral's 15 story books. For document analysis,“Picture and Text Analysis Items”were created by making use of literature and arrangements were made according to expert opinions and finalized. In the analysis of the data, besides document analysis, content analysis was performed and descriptive statistics methods were also used. The validity of the study was tried to be ensured by expert opinions and the reliability of the study was ensured by the internal consistency of the evaluations performed by another person besides the researcher. The internal consistency between the researcher and the other field expert's evaluations was 0.92, which is a very high level of reliability. According to the findings of the study, when the illustrations were examined, 91% of them were formal; 80% in terms of content and 99% in terms of artistic aspects were given in accordance with these qualities. Other way, 97% of the texts in terms of formal analysis; 94% in context; 92% of the artistic qualities were observed. This study is important in that it provides information about the analysis of the formal, contextual and artistic components of the paintings and texts of Feridun Oral's illustrated story books and will contribute to children's literature in this context.