Yarı dairesel kanallardaki serbest düşüşlü akış karakteristiklerinin deneysel çalışması
Experimental study for the characteristics of flow in semicircular channels with free overfall
  1. Tez No: 584343
  2. Yazar: SINAN NOORI FAIHAN AL-DOORI
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. Ayşe Yeter GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, akım karakteristikleri ve kanal tabanındaki pürüzlülük ile sediment dane çapı ve kanal eğiminin, yarı dairesel kanal sonunda oluşan serbest düşüşlü akım üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla, dört tip yarı dairesel kanal inşa edildi ve bu kanallarda deneyler yapıldı. Bu modellerin uzunluğu (2) m'dir. Her modelin boyuna eğimi aşağıdaki gibi dört kez değiştirildi. (S = 0, 1 / 200, 2 / 200 ve 3/200) veya (S = 0, 0.005, 0.01 ve 0.015). Pürüzlülük, her model eğimi için üç farklı kum dane çapı (2 mm, 4.75 mm ve 6.33 mm) ile belirlendi. Laboratuvar programı, dört pürüzsüz, ve oniki pürüzlü taban yüzeyi olmak üzere onaltı gruba ayrıldı. On farklı debi uygulandı. Tüm modellerin hidrolik performansını incelemek amacıyla, her defasında debi ile son derinlik ilişkisi hesaplandı. Deneylerdeki Froude sayısının (0.13) ile (2.22) arasında değiştiği bulundu. Debi değerleri (2 m3 / saat) ile (11 m3 / saat) arasındadır. Yarı dairesel kanalın debi denklemi, istatistiksel analiz programı (SPSS 25) kullanılarak tahmin edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of flow characteristics and size of sediments at different channel slopes on the flow over the edge of the free fall in semicircular channels has been studied. For this purpose, four models of free over fall semicircular channels were constructed and tested in the laboratory channel. These models have a length of (2) m. The longitudinal slope of each model has been changed four times as follows. (S = 0, 1/200, 2/200 and 3/200) or (S = 0, 0.005, 0.01 and 0.015). The roughness was determined by three gradients of sand grains (2 mm, 4.75 mm and 6.33 mm) for each model slope. The laboratory program was divided into sixteen groups, including four groups for smooth surface and twelve groups for coarse surface. Ten different discharges were applied. The final depth relationship with the discharge had been calculated each time for the purpose of studying the hydraulic performance of all tested models. It was found that the Froude number of the experiment varies from (0.13) to (2.22). The discharge values vary in the range of (2 m3/hr) and (11 m3/hr). The discharge equation of the semicircular channel had been estimated by using statistical analysis program (SPSS 25).