İşletmelerde insan kaynakları uygulamalarının işletmelerin finansal yapısı üzerine etkileri(Uşak ilindeki işletmeler örneği)
The effects of human resources practices on financial structure of businesses (the case of businesses in Uşak province)
  1. Tez No: 584342
  2. Yazar: CANAN KURDEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Üretim yapmanın amacı olan ürün ve hizmetlerin nitelikli olmaları ve müşterilerin memnuniyet seviyelerine doğruca etki göstermesi yönünden işletmelerin finans ile ilgili yapıları büyük önem göstermektedir. İşletmelerin içinde bulundukları pazar şartlarının ağırlaşması, teknolojide ortaya çıkan değişiklikler, üst düzey beklenti içinde bulunulması şeklindeki nedenlerle odağında finans bulunan işletmelerin iş güçlükleri zaman geçtikçe fazlalaşmaktadır. İşletmelerin finansman seviyeleri hakkında birden fazla bilim alanında değişik çalışmalar yapılmıştır. Bu merkezde araştırmada asıl amaç, işletmelerdeki insan kaynaklarıyla ilgili uygulama türlerinin finans bağlantılı yapıyı etkilediğinin ortaya konulmasıdır. Belirlenen etki tipinin ne şekilde gerçekleştiğini göstermeye yönelik literatür içinde çeşitli araştırmalar bulunmakla beraber, insan kaynakları uygulama türlerinin finansal yapıyı etkilediğinin ortaya çıkarılması hususunda gerçekleştirilen araştırmaların sayıları çok değildir. Bu araştırma literatür içeriğinde tezin konusu ile ilgili bulunan bilgi yokluğunun ortadan kaldırılmasına destek verecektir. Bu destekle, işletmelerde insan kaynakları uygulama biçimlerinin etkin olması, finans yapısını olumlu şekilde etkilemesiyle olanaklı hale gelecektir. Araştırma dört bölümün birleşiminden oluşmaktadır. Araştırmanın birinci bölümü içinde; insan kaynakları yönetimi genelinde değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın iki numaralı bölümü içinde; finans yapısı hakkındaki tanımlar, finans yapısının önemliliği, işletmelerde sermayenin yapısal durumu, kendi kaynak yapısı ve dışarıdan sağlanan kaynak tipleriyle bağlantılı problemler incelenmiştir. Araştırmanın üç numaralı bölümü içinde; işletmelerdeki finans ile ilgili problemlerin işletmedeki etki şekillerine değinilmiştir. Araştırmanın dört numaralı bölümü içinde araştırma bölümü bulunmaktadır. Araştırmanın uygulanması sırasında Uşak'ta çalışmalarını sürdüren 500 işletmelerin çalışanlarına insan kaynaklarının yaptıkları uygulama türlerinin finans yapısına etki biçimleri hakkında anket çalışması yapılmıştır. Sonrasın da elde edilmiş veri türleri SPSS 19.0 veri analiz programı yardımıyla ortalama, frekans, güvenilirlik analizi T testi ve varyans analizine tabi tutulmuştur. Gerçekleştirilen analiz çeşitleri neticesinde araştırmaya katılım gösterenlerin finans yapıları ile ilgili bilgi düzeylerinin; işletmelerin çalışan adedi ve işletmelerin ne zamandan beri çalıştıkları ile bağlantısının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Finance-related issues of business are of great importance as the goods and services that are the object of production have to be qualified and have a direct effect on the satisfaction level of the customers. Businesses with businesses financed by reasons such as worsening market conditions, changes in technology, high expectations are becoming increasingly difficult. Different studies have been conducted on the financing levels of businesses in more than one field of science. In this center, the main purpose of the research is to show that the types of applications related to human resources in the business are influencing the financial connection. While there are several studies in the literature to show how the type of effect is being realized, the number of studies conducted to find out that the types of human resource practices affect the financial structure are not very common. Our research will support the elimination of the lack of information related to the thesis topic in the literature. With this support, effective forms of human resource practices in enterprises will become possible, positively affecting the financial structure. The research consists of four parts. Within the first part of the research; human resources management in general. In the number two part of the research; the definition of finance structure, the importance of finance structure, the structural state of capital in enterprises, its own resource structure and problems related to outsourced resource types have been investigated. the impacts of financial problems related to business operations are addressed. There is a research department in the number four of the research. During the implementation of the survey, a questionnaire survey was conducted on the employees of the 500 companies that were working in Uşak to investigate the effect of the human resources practices on the financial structure. The data types obtained afterwards were subjected to mean, frequency, reliability analysis T test and variance analysis with the help of SPSS 19.0 data analysis program. As a result of the types of analyzes performed, the level of knowledge about the financial structures of the participants in the survey; it has been determined that businesses are linked to what they are working with and what they have been doing since.