Kur'an'ın Yahudiliğe ve Hristiyanlığa yönelik eleştirileri
Criticisms of the Qur'an on Judaism and Christianity
- Tez No: 584399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Allah insanlık tarihi boyunca her kavme uyarıcı ve müjdeleyici olarak peygamber göndermiştir. Allah tarafından gönderilen peygamberlerden bazılarına sahîfeler verilmiş, bazılarına ise müstakil kitaplar verilmiştir. Kur'an'da kendilerine kutsal kitap verilen peygamberlerin; Hz. Davut, Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed olduğu ifade edilmiştir. Kur'an, önceki ilahi dinlere yer yer atıflar yapmıştır. Bunu yaparken; önceki dinlerin ve müntesiplerinin inanışlarından, ibadetlerinden, ahlaki davranışlarından bahsetmiş ve onların hataya düştükleri yönlerden onlara eleştiriler yöneltmiştir. Kur'an'ın bunu yapmasındaki amaçlardan biri diğer insanların aynı hataya düşmesini önlemek ve onlara doğru yolu göstermektir. Bu çalışmamızda Kur'an'a göre Yahudi ve Hristiyanların düştüğü hatalar tespit edilmiş, Kur'an'ın onlara yaptığı eleştiriler sistemli bir şekilde bir araya getirilmiş ve açıklamalar yapılmıştır. Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet semavi birer dindir. Allah, Yahudi ve Hristiyanları doğru yola iletmesi için onların peygamberlerinden bazısına kutsal kitaplar indirmiştir. Ancak kendilerine gönderilen peygamberler aralarından ayrıldıktan sonra onlar kendilerine gönderilen kutsal kitaplarında tahrif yapmışlardır. Bunun sonucunda kendilerine bildirilen ve emredilen hususların aksine inanç ve tutum içinde olmuşlardır. Yahudi ve Hristiyanlar; Allah'a oğul isnat etmişler, din adamlarını ilah konumuna yükselterek Allah'tan başka varlıklara ilahlık vasfı yüklemişlerdir. Bu yüzden Kur'an'a göre şirke düşmüşlerdir. Yahudi ve Hristiyanların kutsal kitaplarında gelecek son peygamber müjdelenmiş ve onlardan ona inanıp destekleyeceklerine dair sözler alınmıştır. Ancak onlar verdikleri sözde durmamışlardır. Müjdelenen son peygamber Hz. Muhammed gelince onu inkâr etmişlerdir. Yahudi ve Hristiyanlar; peygamberler arasında ayrım yaparak Allah'ın gönderdiği peygamberlerin bazısına inanırken bazısını da inkâr etmişlerdir. Kur'an'a göre onlar bu tutumları sebebiyle küfre düşmüşlerdir. Yahudilere birçok peygamber gönderilmiş ancak onlar peygamberlerden ölçüsüz isteklerde bulunmuşlar, peygamberlere iftira atmışlar ve birçok peygamberi haksız yere katletmişlerdir. Yahudi ve Hristiyanlar, Hz. İbrahim'in kendi dinleri üzerine olduğunu ve sadece kendilerinin cennete gireceğini iddia etmişlerdir. Kur'an onların bu tarz inanç, söz, fiil ve tutumlarını onaylamamış ve onlara eleştiriler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the human history, Allah has sent down prophets to each community to advice Them as well as giving gladtidings. Some of the prophets sent by God were given pages and some were given holy books. In the Qur'an, the prophets mentioned who were given holy books; David, Moses, Jesus and Muhammad. The Qur'an has made occasional references to previous religions. Within these references; the Quran spoke of the beliefs, worship, and moral behavior of previous religions and their followers, and also criticized them for their mistakes. One of the aims of the Qur'an is to prevent other people from making the same mistake and to show them the right way. In this study, the mistakes of Jews and Christians are determined according to the Qur'an, the criticisms of the Qur'an towards Jews and Christians were systematically collected and illustrated in where when necessary. Judaism, Christianity and Islam are monotheistic religions in origin. Allah has sent down holy books to some of their prophets to guide the Jews and Christians to the right path. After their prophets had left, they corrupted and distorted the holy books sent down to them. As a result, they were in a belief and attitude contrary to what was commanded to them. Jews and Christians have associated God with son as well as taking their scribes and monks as Lords besides God. Therefore, according to the Qur'an, they fell info polytheism. The holy books of the Jews and Christians, had the glad tidings of Prophet Muhammad's coming and a promise taken from them to believe and support Him. However, they broke their Covenant with Allah. They denied the last prophet, Muhammad. Jews and Christians, by making a distinction between prophets, believed in some of the prophets sent by Allah, while they denied some others. According to the Qur'an, they were disbelievers because of their attitudes. Many prophets were sent to the Jews, but they had abnormal wishes from the prophets. They also slandered some prophets, and unjustly slaughtered some others. Jews and Christians claimed that they were the only people who belong Abraham and they only would enter paradise. The Qur'an has criticized them for such words, acts and attitudes.