La figure de Jésus dans le Coranet la Tradition musulmane
Kuran'da İsa figürü ve Müslüman geleneği
  1. Tez No: 825800
  2. Yazar: HASAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOUAMAMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Günümüzde bilimin sağladığı tarihi ve arkeolojik kanıtların, kutsal metinlerin ortaya çıkışına dair yeni bir anlayış dayattığı açıktır. Günümüzdeki arkeolojik kazılar ve eleştiri alanındaki ilerlemeler, artık araştırmacıların hem Eski Ahit'in hem de Yeni Ahit'in veya Kuran'ın kökenlerine yeni bir perspektiften yaklaşmak zorunda kalacaklarını açıkça göstermektedir. Teolojik okuma artık günümüzde kurucu tek tanrılı metinleri anlamanın tek anahtarı değildir. Burada gündeme getirilen ve tartışılan sorular Hıristiyanları ve Müslümanları olduğu kadar Yahudileri de ilgilendiriyor. Yahudiliğe veya Hıristiyanlığa yönelik eleştirilerin çoğu, gerekli değişiklikler yapılarak İslam dahil tüm dinlere uygulanır. Yani İncil için geçerli olan, Kur'an için de geçerlidir, çünkü Kur'an kendi tarihiyle uyumludur ve kendi hesabını alır. Bu düşünce ve düşüncelerin ışığında, İsa'nın kişiliği, onun tarihi ve Kur'an'daki, Müslüman Geleneğindeki ve Müslüman düşünürlerin en önemli eserlerindeki mesajı hakkındaki temel soruyu inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
It is clear that the historical and archaeological evidence provided by science today imposes a new understanding of the emergence of sacred texts. Today's archaeological excavations and advances in criticism clearly show that researchers will now have to approach the origins of both the Old Testament and the New Testament or the Quran from a new perspective. Theological reading is no longer the only key to understanding the founding monotheistic texts today. The questions raised and discussed here concern Christians and Muslims as well as Jews. Most criticisms of Judaism or Christianity apply mutatis mutandis to all religions, including Islam. In other words, what is valid for the Bible is also valid for the Quran, because the Quran is compatible with its own history and takes its own account. In the light of these thoughts and reflections, we will examine the fundamental question about the person of Jesus, his history and his message in the Quran, the Muslim Tradition and the most important works of Muslim thinkers.