Delik delmede farklı delme uygulamalarının takım performansı ve işleme ekonomisi açısından karşılaştırılması
Comparison of different drilling methods in hole drilling in terms of tool performance and processing economy
  1. Tez No: 584413
  2. Yazar: TUGAY ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İmalat süreçlerinin önde gelen işlemlerinden biri de delik delme işlemidir. Özellikle makine imalat sektöründe delik delme işlemleri, imalat süreçlerindeki zamanın üçte birini oluşturmaktadır. Günümüzde endüstriyel uygulamalarda üç delik delme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemler, doğrudan delik delme yöntemi (G81), talaş kırmalı delik delme yöntemi (G73) ve talaş boşaltmalı delik delme (G83) yöntemleridir. Yapılan bu çalışmada, 24 mm kalınlığındaki AISI 1050 plaka 8 mm çaplı kaplamasız HSS matkaplar ile üç farklı yöntemle delinmiştir. Delik delme süresi, yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvvetleri, delme momenti, eksenel kaçıklık ve çaptan sapma toleransı değerlendirme kriterleri olarak belirlenmiştir. Ayrıca Microsoft Visual Studio 2017 C# paket programı ile bir maliyet programı hazırlanmış ve yöntemlerin delme maliyetleri kıyaslanmıştır. Çalışmada öncelikle her bir yöntemle üçer delik delinmiş delme süreleri, ilerleme kuvvetleri ve momentler değerleri ölçülmüştür. Daha sonrada bu üç delik delme yönteminin her biri ile 129 adet delik delinmiştir. Deneyler esnasında üç delikte bir matkap ucu görüntüleri alınmış ve yüzey pürüzlülükleri ölçülmüştür. Ayrıca tüm deliklerin ölçü tamlığı ve eksenel kaçıklık değerleri ölçülmüştür. Bu ölçümler sonucunda; en yüksek kesme kuvvetleri talaş kırmalı delik delme yönteminde ve en düşük kesme kuvvetleri doğrudan delik delme yönteminde gözlenmiştir. Delik kalitesi değerlerine göre en iyi yöntem doğrudan delik delme yöntemi olmuştur. Talaş boşaltmalı delik delme yönteminde yüzey pürüzlülüğü ve çaptan sapma diğer yöntemlere göre yüksektir. Delik delme süreleri ve maliyetleri hesaplandığında ise en ekonomik yöntem doğrudan delik delme yöntemi daha sonra talaş kırmalı delik delme yöntemidir. En çok zaman alan ve en pahalı yöntem talaş boşaltmalı yöntem olmuştur. HSS matkap ile AISI 1050 çeliği delinmesinde maliyet ve özellikle ölçü tamlığı açısından tavsiye edilen yöntem doğrudan delik delme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
One of the most frequently used operations of the manufacturing processes is the hole drilling operation. Particularly, in the machinery manufacturing sector, drilling processes take one third of the total production time in manufacturing processes. Nowadays, three hole drilling methods are used in industrial operations. These methods are direct drilling method (G81), chip breaking drilling method (G73) and peck drilling method (G83). In this study, 24 mm-thick AISI 1050 steel material was drilled with uncoated 8 mm diameter HSS drill by using three hole drilling methods. In addition, drilling times, surface roughness, cutting forces, cylindricity errors and deviation from diameter were investigated in terms of tolerance values. Moreover, the costs of the drilling methods were compared via a cost calculation program, which was designed with the Microsoft Visual Studio 2017 C # package program. First of all, the holes were drilled with each method, and their drilling times, cutting forces and torque values were measured. After that, 129 holes were drilled with each of these three drilling methods. During the experiments, images of drills were taken and surface roughness values were measured for one of each three holes. Also, cylindricity errors and deviation from diameter were measured for whole holes. After these measurements, the highest cutting forces were observed in the chip breaking drilling method whilst the lowest cutting forces were observed in the direct drilling method. Direct drilling is determined as the best method according to the hole quality values. In the peck drilling method, the surface roughness values are higher and the deviation from diameter are higher than the other methods. When drilling times and costs are calculated, the best economical method is direct drilling method; the second one is the chip breaking drilling method. The peck drilling method becomes the most time-consuming and expensive method. The recommended method for drilling AISI 1050 steel with HSS drill is the direct drilling method in terms of cost and especially diameter accuracy.