Yazının amacında aykırı bir sıçrama: Asemik yazı
A leap against the function of writing: Asemic writing
- Tez No: 584423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP UYGUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İnsanlık yazının icadı ile yeni bir çağa adım atmıştır. Yazı her ne kadar kayıt tutmak ve bilgi aktarmak amacı ile icat edilmiş olsa da geçirdiği evrimler boyunca bambaşka yollardan geçmiş ve en nihayetinde varoluş nedeninin tam aksi bir yörüngede kendini ifade edebilecek yeni bir nokta bulmuştur. Okunamayan yazı üretme, bir çok kültürde asırlardır var olan bir mesaj aktarım biçimidir. Ancak ASEMİK kelimesi ilk kez 21. yüzyılın başlarında bir terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araştırma kapsamında, izleyicinin yorumuna bırakılmış açık anlamlı bu yazı benzeri üslubun, tarih içerisindeki örneklerine rastlanan fütürizm, dadaizm, konstrüktivizm, letrizm akımlarından ve farklı kültürlerin kaligrafi geleneklerinden etkilenerek nasıl şekillendiği irdelenmektedir. Buna bağlı olarak asemik yazının amacını daha iyi kavrayabilmek adına yazının amacı ve tarihine de değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity has stepped into a new age with the invention of the writing. Although writing has been invented as a method to document and to transfer information, the evolution it has been through has caused writing to receive various transformations and finally, it has found a new direction to express itself, directly in contrast to its original function. The act of producing unreadable text is done by many cultures for centuries and it is a way of communicating messages, but we see the word“Asemic”being used as a term for the first time during the beginning of the 21st century. Within the scope of this research, this form of script, which is similar to writing and is left for the interpretation of the viewer, will be examined by looking into how it has gotten affected by movements like Futurism, Dadaism, Constructivism, Lettrism, and also by the effects of calligraphic traditions of various cultures. In relation to this, the function and history of writing will also be discussed, in order to better understand the purpose of the Asemic writing.