İçten yanmalı motorların egzoz gazlarından özgün birdöner paletli genleştirici ile elektrik eldesi
Generation of electricity from si engine's exhaust gases with anovel revolving vane expander
- Tez No: 584438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde atık ısı ve atık buharlardan elektrik elde etmek için küçük ve orta ölçekteki güç çıkışlarında, yüksek verimliliğe ve güç-ağırlık oranına sahip türbinler (genleştiriciler) üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada 13L dizel motora sahip bir araç için doğaya atık olarak salınan egzoz ısısı kullanımı (direkt olmayan egzoz gazı geri kazanımı) amaçlanmıştır. Elektrik üretiminde kullanılacak olan Pars Motor türbininin laboratuvar ortamında sıcak ve soğuk hava testleri yapılarak, tasarlanan sisteme optimizasyonu sağlanmıştır. Dizel motoru üzerinde yapılan deneyler sonucunda egzoz gazı ısısının 600 °C'e kadar yükseldiği gözlenmiş olup, egzoz borusu üzerine yapılan enstrümantasyon ile Pars Türbin'e giren hava sıcaklığının sürekli 150 °C'ye ulaştığı gözlenmiştir. Laboratuvar ortamında yapılan soğuk ve sıcak hava testleri ile egzoz sıcaklığının sisteme katkısı değerlendirilmiştir. Soğuk hava deneylerinde maksimum güç 300 rpm'de 2,5W elde edilirken sıcak hava deneylerinde ise maksimum güç 1000 rpm'de 13,5 W olarak elde edilmiştir. Sıcaklığın artması ile yaklaşık türbin gücünde 5,4 kat daha fazla artış olduğu görülmüştür. Yapılan tez çalışması sayesinde atık egzoz ısısı geri dönüşümü sağlanacak olup sistem verimliliği artırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in order to obtain electricity from waste heat and waste vapors, intensive work is carried out on small and medium sized power outputs with high efficiency and power-to-weight ratio. In this study, the use of exhaust heat (indirect exhaust gas recovery) for a vehicle with 13L diesel engine is intended. Pars Engine's Turbine, which will be used in electricity production, is provided in laboratory environment with hot and cold air tests and optimization of the designed system. As a result of the experiments on the diesel engine, it was observed that the exhaust gas temperature increased up to 600 °C and it was observed that the air temperature entering the Pars Turbine reached 150 °C with the instrumentation made on the exhaust pipe. Cold and hot air tests performed in laboratory environment and the contribution of exhaust temperature to the system were evaluated. In cold weather experiments, the maximum power was obtained as 2,5W at 300 rpm and the maximum power was obtained as 13,5 W at 1000 rpm in hot air experiments. With the increase in temperature, the turbine power increased by 5,4 times. With the help of this study waste exhaust gas energy will be reused and system efficiency will be increased.