Kırım Tatar şairi Bilâl Mambet'in 'Dağ Lalesi' adlı eserinin dil ve üslup özellikleri
Crımean Tatar poet Bilâl Mambet's language and style characteristics as the named 'Dağ Lalesi'
  1. Tez No: 584453
  2. Yazar: YUNUS AKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SEMA ERTANE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 558
Özet
Kırım Tatar şairi Bilâl Mambet'in“Dağ Lalesi”adlı şiir kitabından hareketle eserin dil ve üslup özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında Kırım Tatar Türkleri, Kırım Tatar Türkçesi ve Kırım Tatar Edebiyatı'nın önemli şahsiyetlerinden olan eser sahibi Bilâl Mambet'in hayatı hakkında bilgiler verilmiştir. Bu tez çalışması; şekil bilgisi, üslup ve içerik ile çeviriyazı bölümlerinden oluşmaktadır. Çeviriyazı bölümünde eserde yer alan tüm şiirlerin Kiril alfabesinden Lâtin alfabesine transkripsiyonu gerçekleştirilmiş olup şiirlerin Kiril ve Latin alfabeleriyle yazılmış şekilleri çalışmaya aktarılmıştır. Şekil bilgisi bölümünde eserde mevcut olan şiirler kelime kelime analiz edilerek ekler ve sözcük türleri incelenmiştir. Elde edilen örnekler yapı özelliklerine göre tasnif edilerek sıralanmıştır. Üslup ve içerik bölümünde ise genel olarak şiirler ele alınılan konulara göre sınıflandırılmıştır. Şiirlerin şekil özellikleri; nazım birimleri, kafiye, redif ve ölçüleri temele alınarak incelenmiştir. Şiirlerde kullanılan kelime hazinesine ve söz sanatlarına değinilerek verilmek istenen iletiler irdelenmiştir. Sonuç bölümünde çalışma neticesinde ulaşabildiğimiz verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the poetry book of the Crimean Tatar poet Bilal Mambet, the language features and the stylistic features of the work were examined. In the introduction part of the study, information about the life of Bilal Mambet, one of the important figures of Crimean Tatar Turks, Crimean Tatar Turkish and Crimean Tatar literature is given. This thesis study forms style and content and translation. Translated from the Cyrillic alphabet to the Latin alphabet, transcriptions of the poems written in Cyrillic and Latin alphabets were translated into the study. In the section of the form of knowledge, poems which are present in the work are analyzed by word vocabulary and the word types are examined. The obtained samples are classified according to the characteristics of structures. In the style and content section, poems in general were classified according to the topics contained. The shapes of features of poems was examined by taking the base units, rhyme, repeated voice and its dimensions. It is discussed about the vocabulary used in the poems and the words of the speeches. In the conclusion section, the data we can reach as a result of the study are given.