Tetradesil trimetil amonyum bromür ile nitrat iyonlarının taşınımı
Transport of nitrate lons by tetradecyl trimetyl ammonium bromide
  1. Tez No: 58446
  2. Yazar: ŞAHSET İRDEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Tetradesil trimetil amonyum bromür (TDTMABr) kullanılarak sulardan nitrat iyonunun giderilmesi incelenmiştir. Nitrat iyonunun giderilmesinde sıcaklık, karıştırma hızı, taşıyıcı konsantrasyonunun ve sıvı membran olarak kullanılan organik çözücünün cinsinin etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan nitrat giderme veriminin sıcaklık, karıştırma hızı ve taşıyıcı konsantrasyonuna bağlı olarak doğru orantılı arttığı ve organik çözücü cinsine bağlı olarak değiştiği belirlenmiştir. TDTMABr ile nitrat iyonunun giderilme denemelerinde, 5x1 0“3 M taşıyıcı konsantrasyonu, organik çözücü olarak n-bütanol, kaynak fazı olarak 100 mg/L NO3”ve alıcı faz olarak 2M HCI kullanılmıştır. Çalışmada 5x1 0'3 M TDTMABr kullanılarak N03" iyonunun yeterli derecede giderildiği tespit edilmiştir. TDTMABr ile nitrat iyonunun giderilmesinde sıcaklığın etkisi incelenirken elde edilen sonuçlardan, taşınım prosesi için aktivasyon enerji değerinin 6.827 kcal/mol olduğu belirlenerek reaksiyonun büyük ölçüde difüzyon kontrollü olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Removal of nitrate ion by using TDTMABr was investigated. The effect of temperature, stirring speed, carrier concentration and organic solvent's type-as used liquid membranes- on the removal of nitrate ion was also studied, it was concluded that nitrate removal efficiency has increased increasing the temperature, stirring speed and carrier concentration and has changed with organic solvents type. 5xl0“3 M carrier concentration, n-butanol as an organic solvent, 100 mg/ L N03”as a source phase and 2 M HCI as an acceptor phase were used in the nitrate removal experiments with TDTMABr. Using of 5xl0'3 M TDTMABr has showed an efficient removal of nitrate ion. Activation energy of carrying process was computed as 6.827 kcal/mol from the results which obtained during the examination of the temperature effect on the removal of nitrate with TDTMABr and it was realized that reaction was considerable diffusion controlled.