Akışkanlaşma üzerine helisel akımının etkisi
The Effect of swirling flow on the fluidization
- Tez No: 58447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET ERŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bir akışkan yatakta akışkanlaşma üzerine helisel akımın etkisi hidrodinamik açıdan incelenmiştir. Bu amaçla yapılan denemelerde partikül boyutu ve yatak yüksekliği parametre olarak seçilmiştir. Helisel akım dört tanjantsal girişe sahip ve tek açılı helis oluşturucu ile üretilmiştir. Hem düz akışkan yatak için hem de helis oluşturuculu akışkan yatak için basınç düşüşü-hız eğrileri elde edilmiş olup, bu eğrilerden yararlanarak minimum akışkanlaşma hızlan belirlenmiştir. Bulunan sonuçlar karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
. SUMMARY From the hydrodynamic point of view, the effect of swirling flow on the fluidization has been studied in a fluized bed. The particle diameter and the bed height were taken as parameters. Swirling flow has been generated by four tangential inlets which have only one angle. The pressure drop and superficial gas velocity have been measured in a commercial and swirling fluized bed. A pressure drop versus velocity diagrams have been obtained in a both commercial and swirling fluized bed. Minimum fluidization velocities have been determined by using this diagrams. Results of experiments were compared with each other.