Profesyonel yaşamın orta dönemindeki kadınların kariyer geçişleri: Nitel bir araştırma
Career transition of women in the middle period of professional life: A Qualitative research
  1. Tez No: 584475
  2. Yazar: SENA GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde profesyonel kariyer sahibi olan kadınların iş dünyasındaki rolü ve sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Profesyonel iş kadınları orta yaş dönemlerine geldiklerinde, çeşitli sebeplerle kariyerlerini değiştirmeyi, bazı durumlarda da kendi işlerini kurmayı tercih etmektedir. Bu eğilimler sadece maaş aldıkları işlerinden fazlasını arayan, parasal ve dışsal ödüllerin ötesine geçmeyi amaçlayan çalışmaların peşinde koşan kadınların bulunduğunu göstermektedir. Bu çalışmada; profesyonel iş hayatında yer alan kadınların, kariyerlerinin orta dönemlerine geldikten sonra çalıştıkları mevcut alanın dışında farklı bir iş alanına geçiş yapmalarına sebep olan faktörler nitel araştırma yöntemi kullanılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı; kariyerlerinin orta döneminde kariyer geçişi yapan kadınların deneyimlerini anlamak ve onları geçiş yapmaya yönelten sebepleri keşfetmektir. Çalışma kapsamında; orta kariyer döneminde kariyer değişikliği yapmış olan 30-55 yaş aralığındaki 13 kadın ile derinlemesine mülakat tekniği kullanılarak yüz yüze görüşme yapılmıştır. Görüşmelerin önceliği ve değeri katılımcıların kariyer öykülerini kendi sözcükleriyle ifade etmeleridir. Araştırmanın metodolojisinde fenomenolojik desen kullanılmıştır. Analiz sonucunda çalışma kapsamındaki kadınların kariyerlerinin orta döneminde değişiklik yapmalarında; aile ve sosyal çevre etkisi, kariyer seçimi, kritik dönüm noktaları, iş tatmini, iş yaşam dengesi, kişi-iş uyumu ve sosyal çevre desteği temalarının etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte, kariyer geçişinin bir sonucu olarak kadınların geçiş süreçleri sonucunda olumlu bir dönüşüm ve kişisel doyum yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the role and number of women in professional life are increasing day by day. When professional women come to their middle ages, they prefer to change their careers for various reasons and in some cases to start their own business. These tendencies show that there are women who are looking for more than just their salaries and who seek to go beyond monetary and external awards. In this study; the qualitative research method was used to determine the factors that cause women in professional business to move to a different field of work outside their current field of work after their mid-career. Purpose of the study; to understand the experiences of women making career transitions in the middle of their careers and to discover the reasons that lead them to transition. Scope of work; face to face interviews were conducted with 13 women between the ages of 30-55 who made career change in middle career period. The priority and value of the interviews is that participants express their career stories in their own words. Phenomenological design was used in the methodology of the study. As a result of the analysis, it was found that the women in the study made changes in the mid-term of their careers; family and social environment impact, career choice, critical turning points, job satisfaction, work life balance, job-person fit and social support themes. However, as a result of the career transition, it was seen that women experienced a positive transformation and personal satisfaction as a result of their transition processes.