Giresun merkez ilçesinde kıyı alanlarındaki mülkiyet problemlerinin incelenmesi
Investigation of ownership problems in the coastal areas in Giresun
  1. Tez No: 584480
  2. Yazar: SELÇUK ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Giresun Merkez İlçesinde de kıyılar bölgelerin en çok talep edilen yerleridir. Bu durum, kıyıları ticari ve sosyal olarak kullanma isteği yaratmaktadır. Kıyı ile ilgili, Medeni Kanundan günümüze kadar çıkarılmış kıyı ile ilgili kanunlarda ortak hükmün kıyılarda özel mülkiyetin söz konusu olamayacağı ve kıyılar, devletin hüküm ve tasarrufunda olduğudur. Fakat kıyılar ile ilgili kanun ve yönetmeliklerin eksiklikleri, kıyı kenar çizgisi tespitinin yanlış, eksik veya geç yapılmış olması sebebiyle mülkiyet problemleri oluşmuştur. Giresun İli Merkez İlçesine ait imar planları, hâlihazır haritalar, ortofoto haritalar, kıyı kenar çizgisinin bulunduğu paftalar kamu kurumlarından yazılı izinleri alınarak temin edilmiştir. Çalışma alanına ait kıyı mahalleleri, kıyı kullanımı gibi bilgiler sunularak, bölgenin tanıtılması sağlanmıştır Kıyı kanununda yer alan hükümler doğrultusunda mevcut kıyı kenar çizgisinin incelemesi yapılmıştır. Çalışma alanında, kıyı kenar çizgisi içinde kalan ve kıyı kenar çizgisi ihlali yapan birçok taşınmazın tespiti, mevcut veriler kullanılarak Giresun Belediyesine ait lisanslı Netcad 7 programı izinli olarak kullanılarak yapılmıştır. Taşınmazların ihlal miktarları, ihlal oranları, imar planında kalan kısımları ve ne amaçla kullanıldığı ile kıyı kenar çizgisi ve kıyı uzunluğuna ait birçok istatistiksel veriler kullanılarak tarafımdan çizelgeler oluşturulmuştur. Öncelikle, kısmen veya tamamen kıyı kenar çizgisi içinde kalan taşınmazların tapu kütüğüne şerh düşülerek satışa ve yapılaşmaya engel olunmalıdır. Daha sonra ihlal ettiği alanların tescil harici bırakılarak tapu iptalinin gerçekleşmesi ve kamuya terkininin yapılması doğrultusunda kamulaştırma işlemi gerekmektedir. Bu çalışma, Giresun İli Merkez İlçesi kıyı alanındaki mülkiyet problemlerinin oluşmasına sebep olan etkenleri tespit etmeyi ve çözüm önerileri getirmeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
As in all over the world, the coasts are the most demanded places in the Central District of Giresun. This creates a desire to use the coasts commercially and socially. The common provision in coastal laws, which have been enacted from the Civil Code to the present day, is that private land of coasts cannot be in question and that coasts are under the rule and disposition of the state. However, property problems have occurred due to the deficiencies of the laws and regulations related to the shores and the wrong, incomplete or late determination of the shoreline. Zoning plans, current maps, orthophoto maps and maps of the shore border line of the Central District of Giresun were obtained with written permission from public institutions. Information on the coastal areas and coastal usage of the study area was presented and the region was introduced and the existing shore border line was examined in accordance with the provisions of the coastal law. In the study area, the determination of many real estate properties within the shore border line and violating the coastline was made by using the licensed data from the licensed Netcad 7 program of Giresun Municipality. Charts have been prepared by me using many statistical data related to the amount of infringement, infringement rates, the remaining parts of the development plan and the purpose for which it is used and the coastline and coastal length. First of all, the sale and construction of the real estate that are partially or completely within the shore border line should be prevented by annotating the title deed register. Subsequently, expropriation process is required in order to cancel the title deed and leave it to the public by leaving the areas where it is violated without being registered. This study aimed to identify the factors that cause property problems in the coastal area of the Central District of Giresun and to propose solutions.