Kur'ân'da ziynet kavramı
The concept of ziynet (ornament) in the Qur'an
- Tez No: 584479
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ziynet, lügatte kendisiyle süslenilen şey demektir ve örtü / elbise, takı ya da şekil itibariyle dışarıdan yapılan bir düzenleme ile ortaya çıkar. Kur'ân'da ise kelime, süslenme, süs ve takının kendisi ve örtülmesi gereken yerler (avret mahalli) gibi farklı anlamlarda kullanılmıştır. Kur'ân'da 46 farklı âyette farklı bağlamda kullanılan ziynet kavramının fiil formunda kullanıldığı yerlerden bir kısmında özne Allah, bir kısmında şeytan bir kısmında ise edilgen formun kullanıldığı görülür. Ziynet kelimesinin geçtiği âyetlere bir bütün olarak bakıldığında yoğun olarak daha çok, güzellik, takı, süs, çekicilik, elbise, görkem ve heybet, farklı tonlarda renk (çiçeklerde) ve gökteki yıldızları ifade etmek için kullanıldığı görülmektedir. Buna göre, dünya hayatı bir bütün olarak ziynet olarak tasvir edildiği gibi, mallar, çocuklar, kadınlar, takılar, gökyüzünde yıldızlar, yeryüzünü süsleyen bitki ve çiçekler, insan vücudunda giyilen elbiseler ziynet kavramı içinde yer almıştır. Benzer şekilde, tarihin belirli dönemlerinde yaşamış bazı varlıklı kimselere ait süs eşyaları, bayram günleri, binek hayvanları, ekip diktikleri tüm tarımsal ürünleri ve insanın kendi elinin ürünü olan amelleri de ziynet kapsamı içinde yeralmıştır. Eşyada asıl olan onun mübah olmasıdır. Bu nedenle Allah, insanlık için bir nimet olarak yarattığı tüm ziynetlerin helâl olduğunu bildirmiştir. Ancak bu hususta bazı istisnalar bulunmaktadır. Kadın ve erkek için setr i avret olarak bilinen bölgelerini başkalarına göstermemeleri -ki âyette bu ziynet kavramı içinde yer alır gerekir. Hz. Peygamber erkeklere yasakladığı altın ve ipek kullanımını, yaratılıştan süse ve süslenmeye olan temayülleri nedeniyle kadınlara serbest bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Ornament's meaning is an object which is employed for adorning. It occurs by an arrangement which is done with cloth, jewellery or figure. The word is used in the Qur'an in different meanings such as toilet, ornaments and jewellery itself and the points which should be covered. In some part of the places where the ornament concept, which is used in different contexts in 46 different verses in the Qur'an, is being used in the verb form the subject is Allah, in some parts the subject is devil and in other parts passive form is used. If we look at the verses as a whole, in which ornament word passes, we can see that it is used for expressing mostly beauty, jewellery, ornamentation, attraction, cloth, array and majesty, the colour in different tones (in flowers) and the stars in the sky. According to this, goods, children, jewelleries, stars in the sky, the plants and flowers decorating earth, the clothes worn in the human body are placed in the ornament concept, as well as the world life is described by the ornament concept as a whole. Similarly, the ornamentation goods of some wealthy person lived in certain terms of history, holidays, mounts, all of the agricultural products they cultivated, and finally the human's act which is product of his / her own hand are also placed in the ornament concept. The essential one of the goods is it's being allowable. For this reason, the Supreme Allah indicates that all the ornaments that are created as benefaction for humanness are halal. But in this respect, there are some exceptions. Women and men shouldn't show the points that are known as should be covered points (setr i avret) to the others – such that in the verse it places in the ornament concept. Because of women's propensity of ornament and adorning from creation, utilization of gold and silk which are forbidden for men are released for them by the Prophet Muhammad.