Usability evaluation of Iraq government websites
Irak devleti web sitelerinin kullanılabilirlik
  1. Tez No: 584492
  2. Yazar: ABDULRAHMAN ZEAIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektronik devletin herhangi bir ülkede ekonomik ve sosyal kalkınmayı teşvik etme potansiyeline sahip olduğu iyi bilinmektedir. Elektronik devlet, kamu sektöründeki resmi kurumların idari verimliliğini arttırmak, idari ve mali yolsuzluğu azaltmak ve vatandaş ile devlet arasında güven oluşturmak için fırsatlar sunmaktadır. Bununla birlikte, Irak'ta bugüne kadar başarılı ve kapsamlı bir elektronik devlet sistemi inşa eden girişimlerin çoğu, kullanılabilirlik sorunlarından dolayı sıkıntı çektikleri için başarısız olmuştur. Irak'taki elektronik devlet girişimleri açısından, Irak'taki mevcut bürokrasi ve idari yolsuzluk nedeniyle bu kritik konuya olan büyük ilgiye rağmen elektrik devlet modeli sorunludur. Birçok araştırmacı, bu ülkenin elektronik devlet açısından en az gelişmiş ülkelerden biri olduğu sonucuna varmıştır. Bu nedenle, Irak'ta elektronik devletin gelişmesi, elektronik devletin kullanılabilirliğinin geliştirilmesini gerektirmektedir. Bu ihtiyaçlar göz önüne alındığında, bu çalışmanın temel amacı, Irak'ta elektronik devletin en sık kullanılan üç web sitesi için kullanılabilirliği değerlendirmektir. Bu kullanılabilirlik çalışmasında toplam 30 katılımcı yer almıştır. Araştırmanın sonuçları, bu üç web sitesinin kritik kullanılabilirlik problemleri barındırıyor olduğunu göstermiştir. Bu kullanılabilirlik problemlerini minimize etmek için öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is well known that electronic government has the potential to promote economic and social development in any country. Electronic government provides opportunities to enhance administrative efficiency of official institutions in the public sector, to decrease administrative and financial corruption, and to build trust between the citizen and the government. Nevertheless, most initiatives aim to construct a successful and comprehensive electronic government in Iraq failed because they increasingly suffer from usability problems. In terms of electronic government initiatives in Iraq, the model is problematic in spite of great interest on this critical issue because of the existing bureaucracy and administrative corruption in Iraq. Many researchers have confirmed that this country is considered one of the least developed country in terms of electronic government. Thus, the development of electronic government in Iraq requires the promotion of the usability of electronic government. Considering these needs, the main goal of this study is to evaluate the usability of electronic government in Iraq for three most frequently used websites. A total of 30 subjects participated this usability study. The results showed that these three websites suffered from critical usability problems. Suggestions to minimize these usability problems were discussed.