Geleneksel bankacılık ve katılım bankacılığının denetim açısından mukayesesi
Comparison of conventi̇onal banks and participation banks in terms of audit
- Tez No: 584504
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bankalar, geçmişi yüzyıllara dayanan, toplumun büyük bir kesimini etkileyen kuruluşlardır. Bankaların kurumsallaşan ve büyüyen yapılarına bağlı olarak faaliyetlerini etkin ve verimli yerine getirmeleri amacıyla denetim ihtiyaçları ortaya çıkmıştır. Türkiye'de bankalar, mevduat bankaları, katılım bankaları ve kalkınma ve yatırım bankaları olarak temelde 3 grupta toplanmışlardır. Bu çalışmada, faizsizlik prensibiyle hareket eden katılım bankaları ile mevduat bankalarının denetim anlamında mukayesesi yapılarak, benzer ve farklı yönleri incelenmektedir. Öncelikle bankacılık sektörü ve denetiminin tanım, unsur ve çeşitlerinin üzerinde durularak, Türkiye'deki katılım bankaları ile mevduat bankalarının denetim anlamında mevzuat düzenlemelerine istinaden benzer ve farklı yönleri iç ve dış denetim perspektifinde karşılaştırmalı olarak bahsedilmiştir. Akabinde dünyada İslami finans prensiplerine uygunluk denetimine ilişkin standartları belirleyen kuruluşlara yönelik bilgiler verilerek denetim anlamında yayımlanan standartların üzerinde durulmuştur. Örnek olması maksadıyla da Malezya'da İslami finans prensiplerine uygunluk denetimine ilişkin oluşturulan model, kapsam ve çalışmaların değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are centuries- old organizations that have influenced a large part of the society. Depends on the institutionalized and growing structure of banks, audit needs have arisen in order to perform their activities effectively and efficiently. In Turkey, banks are grouped into 3 groups that are commercial banks, participations banks and development and investments banks. In this study, similarities and differecenses of commercial banks and interest-free participation banks, in the term of audit are examined by comparing these banks. Firstly with emphasizing banking sector and definition, elements, types of audit, in terms of internal and external audit similar and different aspects of participation and conventional banks toward legislation has been mentioned in a comparative perspective. Subsequently, information was given about institutions which set standards for auditing compliance with Islamic finance principles in the world and standards published in the sense of audit were stated. In order to serve as an example, evaluation of models, scope and studies on compliance auditing with Islamic financial principles in Malaysia is included.