Türkiye'de yerellik katılımcı demokrasi ve iyi yönetişim bağlamında yerel yönetimler
Localism participatory democracy and local governments in the contexts of good governance in Turkey
  1. Tez No: 584515
  2. Yazar: SANİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Yerel yönetimler, kamu yönetiminin önemli ve vazgeçilmez bir unsurunu meydana getirmektedir. Bir ülkedeki yerel yönetimlerin gücü ve etkinliği, gerek söz konusu ülkedeki demokrasinin düzeyi ile yakından ilişkili olması, gerekse yerel hizmetlerde verimliliği ve etkinliği sağlamada vazgeçilmez kurumlar olması nedeniyle önemli bir husustur. Günümüzde değişen dünya düzenine paralel olarak, kamu yönetimi ve kamu yönetiminin önemli bir bölümünü oluşturan yerel yönetimler alanında, yönetimden yönetişime doğru çok yönlü bir değişim yaşanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de de yerel yönetimden yerel yönetişime geçiş bağlamında gerçekleştirilmeye çalışılan yerel yönetim reformları, özellikle son 20 yıllık süreçte ivme kazanmıştır. Merkeziyetçi ve ağır bürokratik bir yapıya sahip Türk Yerel Yönetim sisteminde dönüşüm zorlu bir süreçtir. Ancak, son dönemlerde başlatılan reform çalışmaları ve gerçekleştirilen yasal düzenlemelerle söz konusu bu süreç hız kazanmıştır. Türkiye'de yerel yönetimden yerel yönetişime geçiş süreci, Avrupa Birliği (AB) uyum çalışmaları ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı (AYYÖŞ) kapsamında özellikle 2000'li yılların başından itibaren önem kazanmaya başlamıştır. Bu bağlamda yerellik, katılımcı demokrasi ve iyi yönetişim kavramlarının etkisi Türk yerel yönetim sisteminde daha fazla hissedilmeye başlanmıştır. Buradan hareketle çalışmanın amacı, küreselleşme süreciyle birlikte yeni konseptler olarak karşımıza çıkan yerellik, katılımcı demokrasi ve iyi yönetişim kavram ve ilkelerinin Türk yerel yönetim sistemi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Yönetişim kavramını merkeze alan bu çalışma ile Türkiye'de yerel yönetimler alanında gerçekleştirilen reformlar; yerellik, katılımcı demokrasi ve iyi yönetişim perspektifinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments, constitute an important and indispensable element of public administration. The strength and effectiveness of local governments in a country is an important issue, since it is closely related to the level of democracy in that country and is an indispensable institution in ensuring efficiency and effectiveness in local services. In parallel with the changing world order, there is a multifaceted change in the field of public administration and local administrations which constitute an important part of public administration. In this context, Turkey also sought to be realized in the context of local government reform governance transformation of local government, especially gained momentum in the last 20 year period. Centralist and has a heavy bureaucratic structure is a challenging process transformation in the Turkish Local Government system. However, this process has gained momentum with the recent reform efforts and legal regulations. Governance process of transformation of local governments in Turkey, particularly under the EU harmonization process and AYYÖŞ has gained importance since the early 2000s. In this context, the effects of the concepts of locality, participatory democracy and good governance have started to be felt more in the Turkish local government system. Essentially locality, participatory democracy and good governance concepts emerged as a new concept, together with the globalization process, much in the provision of local services subsidiarity, participation and good governance agenda has become.