Tek satıcılık sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin hukuki sonuçları
Termination of exclusive distributorship agreement and the legal consequences of the termination
  1. Tez No: 584516
  2. Yazar: KÜBRA DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KURŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tez çalışmasının konusunu tek satıcılık sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin hukuki sonuçları oluşturmaktadır. Bu kapsamda sözleşmenin sona ermesi, tek satıcılık sözleşmesi açısından pek çok sorun ve sorumluluk doğurabilecektir. Bu nedenle tezin birinci bölümünde, tek satıcılık sözleşmesinin sona ermesi, sözleşmenin kendiliğinden sona ermesi ve hukuki bir işlemle sona ermesi olarak iki başlık halinde detaylandırılmıştır. Tek satıcılık sözleşmesinin sone erme halleri açıklandıktan sonra, ikinci bölümde tek satıcılık sözleşmesinde, sona ermenin hukuki sonuçları açıklanmıştır. Tek satıcılık sözleşmesinin sona ermesinin hukuki sonuçlarından doğan denkleştirme istemi ise, kapsamı bakımından tezin üçüncü bölümünde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this Thesis is termination of exclusive distributorship agreement and the legal consequences of the termination. The termination of the agreement can cause many problems and responsibilities for an exclusive distributorship agreement. Hence the termination of the exclusive distributorship agreement has been subdivided in two headings as ipso facto termination and ipso jure termination in the first chapter of the thesis. The legal consequences of termination of the exclusive distributorship agreement has been explained in the second chapter of the thesis. The portfolio claim which is one of the legal consequences of the termination has been clarified in the third chapter of the thesis.