Orta taneli (1,12 mm-0.50mm) fosfat cevheri ile baca gazı desülfürizasyonu
Flue gas desulfurization on by phosphate ora with medium size
- Tez No: 58452
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ŞAHİN GÜLABOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Mardin-Mazadağı fosfat yataklarından temin edilen ham fosfat cevheri -18+25 ve -35+45 meş tane boyıutlarma göre sınıflandırıldı. Seçilen bu tane boyutları akışkan yatak reaktörde baca gazı bileşimine benzer bir model gaz karışımı ile sülfatlama işlemine tabi tutuldu. SO2 absorpsiyonu üzerine sıcakhk,akış hızı ve akışkanlaştincı miktarının etkileri incelendi. Bu çalışma sonuçlarına göre sıcaklığın etkisinde sıcaklığın artışı ile dönüşümün arttığı gözlendi. Akış hızının etkisinde hızın artışıyla sinterleşmeden dolayı dönüşümün azaldığı ve akışkanlaştıncının etkisinde ise akışkanlaştincı miktarının artmasıyla da dönüşümün arttığı tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The raw phosphate ore obtained from the phosphate beds of Mardin-Mazıdağı was classified as -18+25 and -35+45 mesh particle sizes. Those particle sizes were sulfated with a model gas mixture simulated to flue gas composition in a fluidized-bed reactor. The effects of temperature, flow rate and making fludization amount on SO2 absorption was investigated. According to the results of this study, in the influence of temperature,it observed that the conversion was increased with increasing temperature.It determined that in the influence of flow rate, conversion was decreased with increasing flow rate because of sinterization and in the influence of making fludization conversion was increased with increasing amount of making fludization.