Erzurum İl sınırları içinde kalan Aras Nehri ve kollarının akuatik mikrofungus florası üzerine bir araştırma
A Study on aquatic microfungi flora of Aras River and its branches within province boundary of Erzurum
  1. Tez No: 58451
  2. Yazar: SELAMİ YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET HASEKENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Erzurum ili idarî sınırlan içerisinde kalan Araş Nehri ve kollarının akuatik hyphomycetes florası bu çalışmanın araştırma konusudur. Araştırma alanında 8'i yaprak 4'ü köpük olmak üzere 12 örnek alma istasyonu belirlenmiştir. Bu istasyonlardan Haziran 1996 ile Temmuz 1997 tarihleri arasında 83 yaprak ve 41 köpük örneği toplanmıştır. Bu örneklerden“Petri Kabında İnkubasyonM ve ”Beherde Havalandırmalı İnkubasyon“ metotları uygulanarak 12 cins ve bu cinslere ait 21 farklı akuatik hyphomycetes taksonu elde edilmiştir, inkubasyon sıcaklığı olarak ”oda sıcaklığı (22-26 °C)M ve“12 °C”kullanılmıştır. Araştırmada her iki örnekte rastlanan en yaygın türler Tetraclactiıan marchalianum de Wildeman ve Articulospora proliferate Roldân & van der Merwe'dir Yaprak örneklerinde bunlardan başka diğer yaygın taksonlar, sırasıyla Lemormiera aquatica de Wildeman, Alatospora sp., Alatospora acuminata Ingold, Anguillospora longissima (de Wild.) Ingold, Clavariopsis aquatica de Wildeman ve Clavatospora longibrachiata (Ingold) Nilsson ex Marv. & Nilsson'dır. Köpük örneklerinde ise Alatospora sp., Heliscus lugdunensis Saca & Therry, Anguillospora longissima (de Wild.) Ingold, Anguillospora sp. 2, Anguillospora sp. 1 ve Lemormiera aquatica de Wildeman'dir Araştırmada nadir olarak bulunan türler iseLemonniera centrosphaeraMarv., Heliscella stellata (Ingold & Cox) Marv., Tricladiumgracile Ingold, Trickuium giganteum Iqbal ve Tetracladtum furcatum Descals'dur. Bu türler sadece yaprak örneklerinde görülmüştür. Eîde edilen taksonlar genellikle kozmopolit veya soğuk ve ıhman iklimlerde yaygın olan cins ve türlerdir.Araştırmada elde edilen taksonlara en fazla Kasım, Aralık, Ocak, Şubat ve Mart aylarında alınan örneklerde rastlanmıştır. En az görülen aylar ise Mayıs, Haziran, Ağustos, Eylül ve Ekim aylandır. pH hariç suyun kimyasal özellikleriyle elde edilen taksonlann aylara dağılımı arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ancak pH'nın yükselmesi ile tür zenginliğinde bir azalma olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Aquatic hyphomycetes flora of Aras River and its branches within province boundary of Erzurum was investigated. Twelve sampling station were selected on the river and its branches as four for foam and eight for leaf samples. From these stations total S3 leaf and 41 foam samples were collected between June 1996 and July 1997. By using“Incubation in Petri Dish”and“Aerated Incubation in Flask”methods, 21 different taxa belonging to 12 genera of aquatic hyphomycetes fungi were obtained from these samples. Incubation temperatures were chosen as“ambient temperature (22-26 °C)”and“12 °C”. The most common species encountered in both samples were Tetracladium marchalianum de Wildeman and Articulospora proliferata Roldân & van der Merwe. In addition, the next common taxa were Lemormiera aquatica de Wildeman, Alatospora sp., Alatospora acuminata Ingold, Anguillospora longissima (de Wild.) Ingold, Clavariopsis aquatica de Wildeman, Clavatospora longibrachiata (Ingold) Nilsson ex Marv. & Nilsson on leaf samples and Alatospora sp., Heliscus lugdunensis Sacc. & Therry, Anguillospora longissima (de Wild.) Ingold, Anguillospora sp. 2, Anguillospora sp. 1, Lemormiera aquatica de Wildeman in foam samples respectively. The species that scarcely found in the study were Lemormiera centrosphaera Mar/., Heliscella stellata (Ingold & Cox) Marv., Tricladhtm gracile Ingold, Tricladium giganteum Iqbal and Tetracladium Jurcatum Descals. These species were seen only on leaf samples. The taxa obtained from the study were generally cosmopolitan or ones of occurring cold and temperate climates.IV They were abundant in the samples taken at November, December, January, February and March months. The samples taken at May, June, September and October have least species numbers. Except pH, there was not any meaning relation between chemical properties of water and distribution of the taxa to months. However it may say that there is a decrease in species richness with increased pH.