Erzurum İli Alticinae (Colcoptera, chrysomelidae) türleri üzerinde faunistik ve sistematik bir araştırma
Faunistic and systematic studies on the subfamily alticinae (Coleoptera, chrysomelidae) in Erzurum province of Turkey
- Tez No: 58459
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
1992-1996 yıllarında, Erzurum İli merkez ve ilçelerinden, bu ilçeleri temsil edecek şekilde birçok köyden toplanan Alticinae (Coleoptera, Chrysomelidae) türleri üzerinde yapılan faunistik ve sistematik bir araştırmadır. İncelenen türlerin önemli taksonomik karakterleri dikkate alınarak, kısa tanımlan yapılmış, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış, taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilmiş, Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir. Ayrıca, birçok türün konukçu bitkileri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Alticinae altfamilyasına ait 14 cinse bağlı 1 19 tür ve 1 alttürün Erzurum İlinde bulunduğu belirlenmiştir. Bunlardan 96 tür ve 1 alttür, Erzurum İli için yeni kayıt durumundadır. Ayrıca, Altıca lythri Aube, Aphthona armeniaca Weise, Dibolia cryptocephala (Koch), D. rugulosa Redtenbacher, Longitarsus andalusicus Gruev, L. atricillus (Linnaeus), L. reichei (Allard), L. salviae Gruev, Phyllotreta striolata (Fabricius) ve Ph. tetrastigma (Comolli) türlerinin Türkiye faunası için yeni kayıt oldukları belirlenmiştir. Diğer taraftan, Longitarsus ve Phyllotreta cinslerine mensup birer tür, bilim dünyası için yeni olup, tanımlan ayrı bir yayında yapılacaktır. Altıca oleracea (L), Longitarsus pellucidus (Foudras), Phllotreta aftra(Fabricius), Ph. nigripes (Fabricius) ve Ph. undulata Kutschera, Erzurum'da yoğun ve populasyonlan en yüksek olan türlerdir. Bunlardan, Ph. atra ve Ph. nigripes kolzada, Ph. undulata ise şalgam ve turpta önemli derecede zarar yapmaktadır. Longitarsus exoletus (Linnaeus) ve L. rufulus (Foudras), yörede önemli bir yabancı ot olan Anchusa orientalis üzerinde beslenerek, bir dereceye kadar bu bitkiyi baskı altında tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This is a faunal and systematic study of the subfamily Alticinae (Coleoptera, Chrysomelidae) species collected from Erzurum province in 1992-1996. The indentified specimens have been examined, described shortly with important taxonomic diagnosis, keys to the genera and species weer prepared, and some of the body parts of taxonomic importance were drawn. In addition, their distribution in the research area, other part of the country and world is included. On the other hand, their host plants were determined. The present study, contributed to 1 19 species and 1 subspecies belong to 14 genera of Alticinae. Of these, 96 species and 1 subspecies are new for Erzurum province. Altica lythri Aube, Aphthona armeniaca Weise, Dibolia cryptocephala (Koch), D. rugulosa Redtenbacher, Longitarsus andalusicus Gruev, L. atricillus (Linnaeus), L. reichei (Allard), L. salviae Gruev, Phyllotreta striolata (Fabricius) and Ph. tetrastigma (Comolli) species are new records for the Turkish fauna. On the other hand, two species in genera Longitarsus and Phyllotreta are new for the science. They will be described in a separate paper. Altica oleracea (L), Longitarsus pellucidus (Foudras), Phllotreta atra (Fabricius), Ph. nigripes (Fabricius) and Ph. undulata Kutschera are the most abundant species in Erzurum province. Ph. atra and Ph. nigripes are pest of colza, Ph. undulata is a destructive pest of radish and turnip. Longitarsus exoletus (Linnaeus) and L. rufulus (Foudras) feed on Anchusa orientalis that is an important weed in some cultivated land in various localities. They a potantial agents in the biological control of this weed.