Okul müdürlerinin teknoloji liderliği olgusuna ilişkin anlamlandırma ve deneyimlerinin incelenmesi
School principals' subjective meanings and experiences which are related to technological leadership in their schools
  1. Tez No: 584602
  2. Yazar: ESRA GÖLÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİTHAT KORUMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin okullarında teknoloji liderliğine yükledikleri öznel anlamların ve deneyimlerin ortaya çıkarılmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde görev yapan 9 (dokuz) BÖTE lisans programı mezunu okul müdürü oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan görüşme formu kullanılarak katılımcılarla yüz yüze görüşmeler yapılarak elde edilmiştir. Toplanan veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. İçerik analizinin sonucu olarak öğretim liderliği, kaynak yönetimi, öğretmen etkinliği ve teknoloji liderliği olmak üzere dört temaya ulaşılmıştır. Bu temaların değerlendirilmesi sonucunda okul müdürlerinin öğretmenlere ve öğrencilere teknoloji kullanımı açısından rol model oldukları, okullarında öğretim liderliği yapmakta yetersiz kaldıkları tespit edilmiştir. Bunun yanında maddi kaynakların yetersiz oluşu nedeniyle okullarında altyapı sorunları yaşadıkları, maddi kaynak oluşturabilmek için veliler ve çevre kuruluşlarla işbirliği yaptıkları, okul genelinde donanım ve yazılım güncellemelerini sağlamada eksik kaldıkları ve okullardaki internet bağlantısının filtrelenmiş olması nedeniyle teknolojik kaynaklara kısıtlı olarak erişebildikleri ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak okul müdürlerinin okullarındaki öğretmenlerin yeniliğe karşı direnmesi, teknoloji bilgisinin yetersiz oluşu ve motivasyon eksikliği yaşamaları gibi problemlerle karşılaştıkları ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın bu sonuçlarından hareketle uygulayıcılara, politika yapıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to bring out school principals' subjective meanings and experiences which are related to technological leadership in their schools. This study has employed a phenomenological research of qualitative approach. Participants are determined by criterion based sampling which is kind of purposive sampling method. Participants are 9 school principals who graduated from CEIT (Computer Education and Instructional Technology) departments and who work in Istanbul during the academic year of 2018-2019. Data were collected through semi-structured interview questions. Collected data were analysed through content analysis method. As a result of content analysis process, four themes were found which are“instructional leadership”,“resource management”,“teacher efficiency”and“technological leadership”. It is revealed that school principals are role model for teachers and students in terms of effective use of technology and school principals do not have instructional leadership actions. Besides, because of not having enough budget for technological costs, school principals have difficulty in infrastructural issues and updating hardware and software elements in their schools, and to solve this problem principals cooperate with parents and nongovermental organizations. In addition, it is revealed that principals as technology leaders have problems related to teachers' reluctance to new technologies, lack of sufficient technology knowledge and motivation. According to these results some suggestions were made for practitioners, policy makers and other researchers.