İşçi gelirlerinin Türkiye ekonomisi'ne olan etkileri
The effects of worker's remittances to Turkey's economy
  1. Tez No: 584627
  2. Yazar: MÜGE BOZ GÖZÜNKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Kalkınma İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
1Bu çalışmada 1963-2018 yılları arası Türkiye'ye gelen işçi dövizlerinin Türkiye ekonomisine olan katkıları araştırılmaktadır. İlk iki bölümde, göç nedenlerinden bahsedilmiş, göçmen işçilerin Dünya üzerindeki dağılımına ve işçi gelirlerini belirleyen mikro ve makro etkilere değinilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki işçi gelirleri tarihsel perspektifte incelenmiş, işçi gelirlerinin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Son bölümde de yapısal kırılmalı eşbütünleşme yöntemi ile yapısal kırılmaları dikkate alan Gregory-Hansen eşbütünleşme yöntemleri ve Toda Yamamoto Nedensellik Analizi kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Çalışma bu yönden analiz yapılan ilk çalışma olma özelliğine sahiptir. Yapılan eşbütünleşme testi sonucunda %10 anlamlılık düzeyinde eşbütünleşik ilişkinin bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan nedensellik testinde işçi dövizleri ve ekonomik büyüme arasında çift yönlü ancak negatif bir ilişki, yatırımlar ile ekonomik büyüme arasında ise tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to explain the effects of remittances on Turkey's economic growth for the period of 1963-2018. The reasons for migration and distribution of migrant workers in the world with the explanation of micro and macro impacts of remittances are discussed in the first two chapters. The third chapter examines the dynamics of workers' remittances in Turkey in historical perspective and their impact on the economy of workers' remittances in Turkey. In the last chapter presents the results of the Gregory-Hansen cointegration test, which takes into the issue of structural break and the results of Toda Yamamoto Causality Analysis. This thesis is supposed to be the first study to employ this methodology for the analysis of the impact of remittances on economic growth in Turkey. The result of the cointegration test suggests that there exist a statistically significance level were found. In addition, the causality test revealed a two-way but negative relationship between remittances and economic growth, and a one-way causality relationship between investments and economic growth.