Sosyal bilgiler dersinde etkinlik temelli çevre eğitimi uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarına etkisi ve uygulama hakkındaki görüşleri
Activity based environment in social studies course of academic education practices on academic achievement of students and opinions about the application
- Tez No: 584632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, Ortaokul 6. Sınıf sosyal bilgiler dersi İnsanlar, Yerler ve Çevreler öğrenme alanın içerisinde bulunan çevre konularının öğretiminde kullanılan çevre etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada deney grubu öğrencilerinin sınıf içi ve sınıf dışı çevresel etkinlikleri ile işlenen sosyal bilgiler dersine yönelik düşüncelerinin belirlenmesi de amaçlanmıştır. Araştırma, deneysel desende tasarlanmış olup verilerin toplanmasında ise karma yöntem tekniklerinden olan gömülü desenden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi ve görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesinde yüzde, frekans, aritmetik ortalama, bağımsız gruplar t- testi ve içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre deney ve kontrol gruplarının, deney öncesi ve deney sonrası öntest ve sontest toplam başarı testindeki başarı puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin başarıları ile ilgili olarak, sontest başarı ortalama puanları arasında anlamlı bir farklılık vardır. Deney grubunda işlenen derslerde uygulanan etkinliklerin, kontrol grubunda derslerde uygulanan, programda öngörülen öğretim yöntemine göre öğrenci başarılarına anlamlı düzeyde farklılık kazandırdığı bulgusuna ulaşılmıştır. Çevre eğitimi etkinliklerinin sonunda deney grubu öğrencileri ile yapılan görüşmenin, içerik analizine göre oluşturulan temalar ve kodlamalarda öğrencilerin çevresel sorunları fark etme ve çevresel sorunlara çözüm önerisinde bulunmaları yer almaktadır. Bu durum öğrencilerin, çevresel bilgi basamağından, kavrama ve analiz basamağına ulaştıklarının bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the effects of environmental activities used in teaching environmental subjects in the 6th grade social studies lesson“People, Places and Environments”on the academic achievement of the students. In addition, in this study, it was aimed to determine the opinions of experimental group students towards social studies course which is processed with in-class and out-of-class environmental activities. The research was designed in an experimental design and the data were collected by using embedded method, which is a mixed method. In the research, achievement test and interview questions were used as data collection tools. Percentage, frequency, arithmetic mean, independent groups t-test and content analysis were used to solve the sub-problems of the study. According to the findings of the research, a significant difference was found between the achievement scores of the pretest and posttest total achievement test of the experimental and control groups before and after the experiment. Regarding students' achievements, there is a significant difference between posttest achievement average scores. It was found that the activities applied in the courses in the experimental group gave a significant difference to the students' achievement according to the teaching method envisaged in the program in the control group. At the end of the environmental education activities, the interviews with the experimental group students included the students to realize environmental problems and propose solutions to the environmental problems in the themes and coding created according to the content analysis. This is an indication that students have reached the level of comprehension and analysis from the level of environmental information.