Yabancılaşma ve resim sanatına yansımaları
Alienation and its reflections on painting
- Tez No: 584679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOLMAZ BUNULDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bilimsel ve teknolojik ilerlemelerle birlikte yaşadığımız dünya önemli birçok evreden geçmiştir ve geçmeye devam etmektedir. Bilimsel ilerlemelerle birlikte değişen dünya, endüstrileşme ve makinenin insan yaşamına girmesiyle sosyo-ekonomik, kültürel ve sanatsal anlamda radikal değişimlerin söz konusu olduğu bir döneme girmiştir. Böylece insan yaşamını belirleyen her alanda gelenekten kopuş söz konusu olmaya başlamıştır. Bilimsel gelişmelerin aklı ve mantığı ön plana çıkarması seküler dünya görüşünü besler hale getirmiştir. Yaşanan nesnel koşulların değişimiyle birlikte artık bireyin çevresine karşı olup bitene ilgisiz kalması yani yabancılaşması söz konusu olmaya başlamıştır. 19. Yüzyılda nihayetlenen yeni modern dünyanın insanı ya kendi iç dünyasına dönmüş ya da modern Batı uygarlığının dışında kalmış uygarlıklara yüzünü dönmüştür. Bu bağlamda yeni modern dünyayı benimsemeyen hatta ona muhalif olan bir kültürel hareket ortaya çıkmıştır. Modernizm olarak tanımlayabileceğimiz bu kültürel karşı çıkış yine modernlikten beslenmektedir. Modern dünyanın oluşturduğu değişiklikler sanatsal anlamda da yankı bulmuştur. Modern insanın mevcut dünyaya, emeğine hatta kendine yabancılaşması olgusu, bu dünyada yaşayan sanatçı içinde geçerli ve önemli bir durumdur. Bu süreçten yaşamın ve toplumun parçası olan sanatçının bağımsız olması mümkün değildir. Tüm bu yaşanan süreçte sanatçının nerede ve nasıl durduğu, bu gelişmelerin sanata nasıl ve ne şekilde yansıdığı önemlidir ki, birçok sanatçı bu yönde üretimler yapmışlardır. 19. Yüzyıldan itibaren sanat artık üsluplar üzerinden değil, bireysel eğilimler, yaklaşımlar ve tavırlar üzerinden yolunu bulmaya çalışmıştır. Bu açıdan sanatın üzerinde durduğu temel olgulardan biri yabancılaşma kavramı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Our world has gone, and still continues to go through many important phases with scientific and technological progress. This ever-changing world has been exposed to some fundamental socio-economic, cultural and artistic changes with industrialization and machines being introduced to human life through scientific progress. Thus, people drifted apart from tradition in every aspect of human life. The fact that scientific progress drives reason and logic forward turned out to feed secular worldview. By virtue of the fact that objective conditions have changed, individuals began to be unconcerned, in other words, become estranged from what happens around them. People of early modern era, which ended in the 19th century, either turned into their inner worlds or turned their faces away from the civilizations outside the Western civilization. In this context, a cultural movement, which adapted the new modern age and also opposed it, emerged. This cultural opposition, which we describe as modernism, was also nourished by modernity. The changes introduced by the modern world were also reflected in artistic sense. The phenomenon of estrangement of people from the present world, their labour, even themselves also applies for an artist who lives in this world, and is important. It would not be possible for the artist, who is a part of life and society, to be detached from this phenomenon. Where and how the artist stands all through this process, and how and in what way all this progress is reflected on art is so important that many artists have produced works of art in this direction. From the 19th century onwards, art began to find its way not through styles but personal inclinations, approaches and attitudes. In this respect, one of the key phenomena, upon which art is based, has been the phenomenon of estrangement.