Türk sigorta işletmelerinde sektör çalışanlarında dijital teknolojiye yönelik tutumların verimliliklerine etkisi
The effects of attitudes towards digital technology on productivity in Turkish insurance companies
  1. Tez No: 584678
  2. Yazar: ABDULKADİR SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EMANET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sigortacılık sektöründe yaşanan dijital teknoloji dönüşümü paralelinde işletmeler ve çalışanlar açısından çeşitli kolaylıklar ortaya çıkmıştır. Bu noktada sigorta sektöründe dijitalleşmeye yönelik çalışan tutumları önemli bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmada sigorta sektörü çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumlarının verimlilikleri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Türkiye genelinde sigorta sektörü çalışanlarından 412 kişiye anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre sektör çalışanlarının dijital teknolojiye yönelik tutumlarının verimlilikleri üzerinde anlamlı etkisi vardır. Buna göre işte teknoloji kullanımı ve dijital teknolojinin eğlence amaçlı kullanımına yönelik tutumlar verimliliği artırırken; dijital teknolojinin olumsuz yönlerine ilişkin algılar verimliliği azaltmaktadır. Bununla birlikte dijital teknolojiye yönelik eğilimlerin erkeklerde, küçük yaş gruplarında ve yüksek eğitim seviyelerinde daha fazla olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan işletmedeki tecrübe yıl sayısı yüksek olan sektör çalışanlarının verimlilikleri düşüktür.
Özet (Çeviri)
In line with the digital technology transformation in the insurance sector, various facilities emerged in terms of businesses and employees. At this point, employees' attitudes towards digitalization in the insurance sector emerge as an important element. The aim of this study is to investigate the effects of the attitudes of insurance sector employees on digital technology on their productivity. For this purpose, 412 people from insurance sector employees were surveyed. According to the findings obtained from the study, attitudes towards digital technology has a significant effect on the productivity of the employees'. Accordingly, the use of technology at work and attitudes towards the use of digital technology for entertainment increased productivity; while perceptions of negative aspects of digital technology reduces productivity. However, it has been determined that the tendencies towards digital technology are higher in males, younger groups and higher education levels. On the other hand, the productivity of the sector employees with a high number of years of experience in the enterprise is low.