Kaynaklı parçaların yorulması
fatique of welded components
- Tez No: 58470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bir tekrarlı yada dalgalı gerilmeye maruz kalan bir metal parça tek eksenli yükte kırılmanın meydana gelmesi için gerekenden daha az bir gerilmede bozulacaktır. Tahminen genellikle büyük bir çalışma periyodundan sonra bu bozulmanın oluştuğu gözlendiği için dinamik yükleme şartları altında oluşan bozulmalara yorulma bozulması denir. Bilindiği gibi kaynaklı parçalar, endüstride eskiden beri oldukça sık kullanılmaktadır. Özellikle kaynaklı çelik parçaların yorulma davranışı endüstride çok önemlidir. Kaynaklı ve kaynak edilmemiş numuneler çeşitli gerilme seviyelerinde tekrarlı eğilmeli yorulma cihazında test edilmiştir. Çalışma, TIG'le birleştirilmiş St 37-St 37, AISI 304- AISI 304 ve St 37-AISI 304 kaynaklı numunelerin mekanik davranışlarını içerir. Sonuçlan karşılaştırmak için bir dizi deney yapılmıştır. Kaynaklı ve kaynaksız numunelerin mikroyapı, kırılma kesiti, çekme davranışları incelenmiş ve bu numuneler için gerilme-ömür eğrileri tanımlanmıştır. Sonuçta, kaynaklı parçaların yorulma ömrü ve çekme mukavemetlerinin kaynaksız numunelere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kaynak malzemesinin türü ve kaynak metodunun seçimi arasında güçlü bir ilişkinin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A metal component subjected to a repetitive or fluctuating stress will fail at a stress much lower than that required to cause fracture on a single axis of load. Failures occurring under conditions of dynamics loading are called fatigue failures, presumably because it is generally observed that these failure occur only after a considerable period of service. As well known, welded components are used very often in industrial areas from time to time. Especially fatigue behaviour of welded steel components are most important in industry. Welded and unwelded specimens were tested in repeated bending fatigue machine at variable stress levels. The study includes mechanical behaviour of St 37-St 37, AISI 304-AISI 304 and St 37-AISI 304 welded specimens that are jointed with TIG. It was made series of experiments to compare with results. Mcrostructure, fracture section, and tension properties of welded and unwelded specimens were investigated and stress-life curves were determined of this specimens. In this result, it was stated that the fatigue life and tension of welded specimens were decreased than unwelded specimens. In addition to it is very essential that there is a strong relation between the type of the welding materials and selected welding method.