Kaynaklı 7020-T651 alüminyum alaşımının korozyonlu yorulması
Welded 7020-T651 aluminum alloy corrosion fatigue
- Tez No: 540898
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP SADELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
7000 serisi Alüminyum alaşımları yüksek mukavemet özelliklerinden dolayı önemli bir yapısal malzeme haline gelmiştir. Bu alaşımın kullanıldığı farklı açık deniz yapılarda, kaynaklı yapısal elemanların korozif ortamlarda tekrarlı gerilmelere maruz kalmaktadırlar. Bu durum, kaynaklı parçaların korozyonlu yorulma özelliklerinin araştırılmasını önemli kılmaktadır. Yorulma deneyleri atmosfer ve deniz suyu ortamında R= 0 gerilme oranı için Düzlemsel Eğilmeli Yorulma test cihazında yapılmıştır. Kaynak sonrası uygulanan Basamaklı Isıl İşlemin (Two step Aging), kaynaklı 7020-T651 Alüminyum alaşımlarının yorulma ve korozyonlu yorulma davranışlarını önemli ölçüde iyileştirdiği tespit edilmiştir. Kaynaklı parçalarda yorulma özelliklerinin kaynaksız parçalarla mukayese edildiğinde kötüleştiği belirlenmiştir. Korozif ortamın, gerilme yığılmasına neden olarak çatlak oluşumunu hızlandıran çukurcukların oluşumuna neden olduğu belirlenmiştir. Bu çukurcuklar hem kaynaklı hem de kaynaksız yorulma numunelerinde yorulma ömürlerini azalttığı belirlenmiştir. Ayrıca, kaynaklı parçalarda kaynak kesitinde bulunan Isıdan Etkilen Bölgede (IEB) korozyon hassasiyetinin arttığı ve kaynak başlangıç noktalarının buralarda oluştuğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
7000 series Aluminum alloys have become an important structural material due to their high strength properties. In different offshore structures where this alloy is used, the welded structural elements are subjected to repeated stresses in corrosive environments. This makes it important to investigate the corrosion fatigue properties of the welded parts. The fatigue tests were performed in Plain Bending Fatigue Tester for R = 0 stress ratio in atmosphere and sea water environment. It has been found that two step aging applied after the welding has significantly improved the fatigue and corrosion fatigue behavior of the welded 7020-T651 aluminum alloys. It has been determined that the fatigue properties of the welded parts deteriorate when compared with non-welded parts. It has been determined that the corrosive environment causes the formation of pits that accelerate crack formation by causing stress concentration. These pits were found to reduce fatigue life in both the welded and the non-welded fatigue samples. In addition, it is understood that the welded parts have increased the corrosion sensitivity in the Heat Affected Zone (HAZ) and the weld starting points are formed here.