Elektrokimyasal yöntemle vicinal dibromürlerden alken sentezi
The Syntheses of alkenes from vicinal dibromides by electrochemical method
  1. Tez No: 58471
  2. Yazar: LATİF KELEBEKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Vicinal dibrom bileşiklerinden brom eliminasyonu için iki yöntem vardır. Bunlar; kimyasal reaktiflerle ( Zn, Mg, I" gibi ) veya elektrokimyasal indirgeme ile oluşan de brominasyon reaksiyonlarıdır. Bu çalışmada 26, 32 ve 34 bileşikleri ilgili çıkış bileşiklerinden sentezlendi. Bu bileşiklerin çeşitli elektrot ve çözücüdeki elektrokimyasal reaksiyonları incelendi. 26 bileşiğinin elektrokimyasal debrominasyonu l,4-diasetoksi-2,5-siklohekzadien 27 'yi, 34'ün elektrokimyasal debrominasyonu 38'i verdi. Bununla birlikte 34'ün elektrokimyasal ester hidrolizi 33 bileşiğini verdi. Endoperoksit 32 bileşiği elektrik akımı verilmeksizin elektrolitik şartlar altında indirgenerek ilgili bisepoksit ve diole dönüştüğü gözlendi. Daha sonra bisepoksit ve diol elektrokimyasal debrominasyonla 36 ve 37 bileşiklerini verdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are two possible ways to eliminate the bromines from vicinal dibrom compounds. These are debromination reaction with conventional chemical reagents (such as Zn, Mg, I"). or electrochemical reduction. In this work 26, 32 and 34 compounds have been synthesized from corresponding starting materials, Electrochemical reactions of these compounds was investigated in various solvents and electrodes. Electrochemicaly debromination of 26 and 34 gave corresponding l,4-diacetoxy-2,5- cyclochexadine 27 and 38 respectively. However electrochemicaly reaction of 34 gave deesterizicated compound 33 with no trace of 34. We observed that endoperoxide 32 undergoes reductive cleavege under electrolic condition without employing electric currency and corresponding bisepoxide and diols were obtained. Furter electrochemicaly reaction of bisepoxide and diols gave debrominated compounds 36 and 37.