Güçlü demokrasi ve katılımcı yurttaşlık: Benjamin Barber üzerine bir inceleme
Strong democracy and participatory citizenship: A review on Benjamin Barber
  1. Tez No: 584714
  2. Yazar: BEYTULLAH YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Yurttaşlık, felsefe tarihi boyunca filozofların üzerinde en çok kafa yordukları kavramlardan biridir. Bir devlete ve ulusa ait olmak bağlamında yurttaşlık pek çok yönden ele alınmış ve felsefi tartışmalara neden olmuştur. Genel olarak yurttaşlık haklar ve sorumluluklar ekseninde tartışılmıştır. Elbette günümüzde bu tartışmalar değişen koşullar nedeniyle farklı biçimlerde de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bizim bu çalışmadaki amacımız, yurttaşlığın haklar ve sorumluluk ekseninde nasıl tartışmalara yol açtığını göstermektir. Bunun için özellikle liberalizm ve cumhuriyetçilik yaklaşımları üzerinden çalışmamızı kurgulayacağız. Daha özel olarak da Benjamin BARBER'ın liberal yurttaşlık anlayışına yönelik eleştirilerini ve kendisinin güçlü demokrasi ve güçlü demokratik yurttaşlık anlayışını çalışmamıza konu edeceğiz.
Özet (Çeviri)
Citizenship is one of the concepts that philosophers have pondered most during the history of philosophy. In the context of belonging to a state and nation, citizenship has been handled in many ways and caused philosophical debates. In general, citizenship rights and responsibilities are discussed. Of course, these debates have started to emerge in different ways due to changing conditions. Our aim in this study is to show how citizenship leads to discussions on the axis of rights and responsibilities. For this, we will construct our work especially on liberalism and republican approaches. More specifically, we will focus on Benjamin BARBER's critique of liberal citizenship and his strong democracy and strong democratic citizenship.