Hedley Bull'un ortak çıkar ve ortak değer kavramları ile Martin Wight'ın ortak kültür kavramının karşılaştırılması: İngiliz Okulu perspektifinden Kırım Savaşı ve Paris Antlaşması analizi
A comparison Hedley Bull's the common interest and the common value concepts to Martin Wight's the common culture concept: The Crimean War and treaty of Paris analysis from the perspective of the English School
  1. Tez No: 584720
  2. Yazar: ESMA NUR KOÇAK ERTOKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAMİH GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada İngiliz Okulu'nun uluslararası ilişkilere kazandırdığı“uluslararası toplum”kavramı, söz konusu ekolün kurucu düşünürleri olan Martin Wight ve Hedley Bull üzerinden incelenecektir. Devletlerin iş birlikçi tavırlarını resmeden uluslararası toplumu oluşturan temel taşın ne olduğu konusunda farklı sonuçlar bulmaları tartışmanın ana unsuru olacaktır. Martin Wight'ın uluslararası toplumu oluşturan temel taşın,“ortak kültür”olduğu iddiasına karşı, Hedley Bull'un uluslararası toplumu oluşturan unsurların“ortak çıkar/ortak değer”olduğu iddiası öncelikle teorik çerçevede incelenecektir. Ardından teorik çerçeve tarihsel olaylarla somutlaştırılacak ve tez, tarih-teori-olay düzleminde ilerleyecektir. Konu, 1789 yılından başlatılacak ve 1856 yılında noktalanacaktır. Özellikle, 1789-1856 yılları arası süreçte uluslararası toplumun düzenleyici kurumlarının (savaş, büyük güçler, diplomasi, uluslararası hukuk ve güç dengesi) dönüşümü incelenecektir. 1789 Fransız Devrimi, 1856 yılında Kırım Savaşı sonucunda Paris Antlaşması ile kurulan yeni düzenin anlaşılması için önemli bir başlangıç noktasıdır. 1789 Fransız Devrimi başlangıcının ardından 1792 yılında Napoleon'un tarih sahnesinde görünürlük kazanması ve 1815 yılına kadar Avrupa'yı bir dizi savaşa sürüklemesi konu edilecektir. Napoleon'un uluslararası sistemi yok edişi, 1815 yılında yeni bir düzenin ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1815 yılında Viyana Kongresi ile kurulan bu düzen, 1856 yılında Paris Antlaşması ile değişmiştir. 1815 ve 1856 düzenleri incelenirken Martin Wight ve Hedley Bull'un uluslararası topluma bakış açıları ön plana çıkarılacak ve İngiliz Okulu'nun kavramlarından yararlanılacaktır. Böylelikle 1853 yılında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya arasında başlayan Kırım Savaşı'nın sınırları aşması tarihsel düzlemde incelenecek, bu savaşın çıktısı olan Paris Antlaşması ise Martin Wight ve Hedley Bull'un kavramları ile analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the concept of international society introduced by the English School in the discipline of international relations will be examined in the light of the thoughts of Martin Wight and Hedley Bull, the founders of the British School. It will be the main aim of the discussion to find their different conclusions about what was the keystone that constituted the international community that depicts the collaborative attitudes of the states. Martin Wight and Hedley Bull have different thoughts about the international community. According to Martin Wight, the international community is created thanks to the common culture, as for that Hedley Bull international community is generated thanks to common interest/common value, this topic will be analyzed from the theoretical framework. Then the theoretical frame will be concretized with historical events and the thesis will proceed in the history-theory-event plane. This topic will be started in 1789 and ended in 1856. In particular, the transformation of the regulatory institutions of the international community (war, great Powers, diplomacy, international law and balance of power) between the years 1789 and 1856 will be examined. The French Revolution of 1789 is an important starting point for understanding the new order established by the Treaty of Paris as a result of the Crimean War in 1856. After the beginning of the French Revolution of 1789, Napoleon would be seen in the history scene in 1792 and would lead Europe into a series of wars until 1815. Napoleon's annihilation of the international system led to the emergence of a new order in 1815. This order, which was established with the Congress of Vienna in 1815, changed with the Treaty of Paris in 1856. Examining the 1815 and 1856 schemes, Martin Wight and Hedley Bull's perspectives of the international community will be highlighted and the concepts of the British School will be utilized. Thus, the Crimean War which started in 1853 between the Ottoman Empire and Russia will be interpreted in a historical context and the Paris Treaty, which is the output of this war, will be analyzed with the concepts of Martin Wight and Hedley Bull.