Nükleon-nükleon etkileşmesinde yük asimetrisi ve biçimsel bozulmuş çekirdeklerde delta T=+1 fermi tipi beta bozunması
  1. Tez No: 10277
  2. Yazar: ZEHRA URBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSEYİN ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET B - geçişleri yardımıyla çekirdeklerin yapıları hakkında bilgi edinmek olasıdır. Çekirdek enerjilerini doğrulukla elde edebilmek için bozunma enerjilerine gereksinme duyulur.Ayrıca bozunma sabiti büyüklüğüne bakıldığında Mp ve Mgy nükleer matris elemanlarının doğrudan doğruya çekirdek yapısıyla ilgili oldukları görülür. Bu nedenle Mp ve Mqj matris elemanlarını hesaplamak bize çekirdek yapıları hakkında önemli bilgiler verir. Bu çalışmada B bozunması ^\T = + 1 Fermi nükleer matris elemanları, Coulomb ve Yukawa tipi terimlere ışıyıcı etkiler katılarak elde edilen düzeltilmiş Henley ve Keliker potansiyeli ile hesaplandı.Yüke bağımlı böyle bir potansiyelin alınmasının nedeni nükleer kuvvetlerin az da olsa yüke bağımlı olmasındandır.Bu bağımlılık şu şekillerde ortaya çıkar: a) 1=1 mezonların elektromanyetik kütle farkı, b)Aynı spin ve pariteli fakat farklı izospinli mezonların elektromanyetik karışımı c)Nükleon - mezon zirvelerine ısıyıcı düzeltmeler. Fermi nükleer matris elemanlarının Henley ve Keliker potansiyeli ile hesaplanmasında izdüşüm işlemcisi yöntemi kullanıldı.Ayrıca hesaplar ikinci kuantumlanma yöntemleriyle yapıldı. Çok parçacıklı sorunlarda bu yöntemleri kullanmak daha uygundur.Dalga fonksiyonu olarak Bohr ve Mottelson'un Birleşik Model adı verileneksensel simetrili dalga fonksiyonu alındı. Tek parçacık dalga fonksiyonları olarak asimtotik taban dalga fonksiyonları kullanıldı.Eşleme etkileri hesaba katıldı. Na >? Mg + (i + ve (i - bozunmasına uygulanan kuramsal hesapların, biçimsel bozulma ( deformasyon ) parametresinin farklı değerleri ile elde edilen sonuçlar ı »deneysel olarak elde edilmiş sonuçlarla karşılaştırıldı.Kuramsal hesapların deneyle iyi uyuşum halinde olduğu ve ışıyıcı düzeltme terimi kullanılarak elde edilen sonuçların, ışıyıcı düzeltme terimi kullanılmadan elde edilen sonuçlardan daha iyi olduğu görüldü. Henley ve Keliker potansiyelinin nükleon -nükleon etkileşmesini iyi tasvir eden bir potansiyel olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to obtain information about the structures of the nuclei with the help of |3-decay.Decay energies are required to obtain nucleus energies correct ly. Furthermore, when one takes a look at the decay constant, Mp and Mq-j- nuclear matrix elements are seen directly to be related to the structure of the nucleus.Therefore, calculating the Mp and Mqj matrix elements gives us important information on the structures of nuclei. In this study, the (3-decay /\T=+1 Fermi nuclear matrix elements have been calculated with the corrected Henley and Keliker potantial which has been obtained by adding radiative effects to Coulomb and Yukawa type terms. The reason why such a potantial depending on the charge has been taken is that, even though lesser, the nuclear forces are dependent on charge. This dependence appears in the following ways: a) Electromagnetic mass difference of 1=1 mesons, b) Electromagnetic mixing of neutral mesons with the same spin and parity but different isospin, c) Radiative corrections to nucleon-meson vertices. In calculating the Fermi nuclear matrix elements by Henley and Keliker potantial, projection method has been used.Further, the calculations have been done with second quantization methods. Using this method is more appropriate in many - body problems. Bohr and 67Mottelson's wave function with axial symmetry which is called Collective Model has been taken as wave function. As a single-particle f unct ions, asymto t ic base wave functions have been used. Pairing effects have been considered. The results obtained by the different values of the deformation parameter of the theoretical calculations which is applied to Na » Mg + (i + ^e fl-decay have been compared with the results empirically obtained.lt has been seen that the theoretical calculations are in good agreement with the empirical ones and the results obtained by using the radiative correction term was better than the results obtained without using the radiative correction term. It has been determined that Henley and Keliker potantial is found to be a potantial describing the nucleon - nucleon interaction very well. 68