Özel hayatın gizliliğinin ihlali ve cezası (Modern hukukla mukayeseli)
The violation of private life and its penalty (Comparative with Modern Law)
- Tez No: 584789
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KOŞUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hukuk literatüründe özel hayat genel itibariyle; başkasıyla paylaşılması uygun görülmeyen sır veya mahremiyet alanı olarak değerlendirilmektedir. Bu alanda meydana gelen ihlal ve suçların önüne geçmek için kanunlar çerçevesinde farklı yaptırımlar ve cezalar olduğu bilinmektedir. Hukukun bu yaklaşımı, mahremiyet alanının korunmasıyla ve dokunulmaz olarak kabul edilmesiyle ilişkilidir. Çünkü hukukun temel varlığı, bireysel ve toplumsal menfaatin gözetilmesidir. Özel hayatın gizliliğini ihtiva eden ihlal eylemleri, farklı şekillerde zuhur etmekte, günümüzde ise daha çok internet ve dijital teknoloji alternatifleri yoluyla işlenmektedir. Bu çalışmada; İslâm hukuk literatüründe özelde kişilik hakları, genelde ise mahremiyet konuları üzerinden özel hayatın gizliliğinin ihlal ve cezalarının tespiti amaçlanmıştır.Ayrıca söz konusu konular irdelenirken özel hayatın gizliliği çerçevesinde ihlal ve cezaların günümüzde daha çok hangi yollarla yapıldığını,İslâm hukuku ilegünümüz hukuku arasında mukayeseye başvurarak, yaklaşım farklılıklarını tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In legal system Private Life is considered as the secrets and privacy that should not to be shared with others. It is known that there are sanctions and punishments within the frame of laws to avert the violations and crimes in this field. This consideration in legal system is related with the protection and immunity of privacy, because the primary asset of legal system is protection of individual and public benefits. The violation actions, which involve the secrecy of private life, appear in different forms. Today they are committed mostly via internet and other technological alternatives. In this work, it is purposed to establish the violation of private life and punishments of this crime according to Islamic Law in regard to both personal rights and to privacy. While these subjects are scrutinized, it will be established the differences between the Islamic Law and Lege Lata, in which way the violations and punishments are committed.