Müslümantepe kazıları ışığında yukarı Dicle bölgesi Erken Tunç Çağı ölü gömme adetleri
In the light of Müslümantepe excavations the Upper Tigris, Early Bronze Age burial customes
- Tez No: 584795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYÜP AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanoğlunun ölüsünü gömmeye Paleolitik Çağ'dan itibaren başladığı bilinmektedir. Bu geleneğini ata kültüne bağlı olarak Neolitik ve Kalkolitik Çağ boyunca yerleşim içi gömü uygulaması ile devam ettirmiştir. Erken Tunç Çağı'nda mezarlıklar, kentleşme, uzmanlık alanlarında gelişim ve yeni mimari unsurlar ile birlikte yerleşim yerlerinin dışındaki özel alanlara yapılmaya başlamıştır. Bu dönem ölüler, öbür dünya inancına bağlı olarak, cinsiyet, yaş ve toplum içerisindeki konumuna göre farklı hediyelerle birlikte gömülmüştür. Bu çalışmada Yukarı Dicle Bölgesinde Diyarbakır ili, Bismil İlçesi'ne bağlı Şahin Tepe Köyü'nde yer alan Müslümantepe Kazılarından açığa çıkarılan Erken Tunç Çağı mezarları mezar tipi, ölü gömme geleneği ve mezar buluntuları açısından incelenmiştir. Ayrıca Yukarı Dicle Bölgesinde bulunan diğer yerleşim merkezlerindeki ölü gömme gelenekleriyle benzer ve farklı yönleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that mankind began to bury the dead from the Paleolithic Age.This tradition has been continued during the Neolithic and Chalcolithic period with the application of in-settlement (intramural) burials. At The time of urbanization means at Early Bronze Age, The Cemeteries began to be built in special areas outside (extramural) the settlements. In this term, with the belief of afterlife, the dead were buried with different gifts depending on gender, age and social position.In this study, Early Bronze Age graves (excavated in Muslumantepe whis is in Sahin Tepe Village of Bismil District of Diyarbakir Province in Upper Tigris Region) are studied in terms of grave type, burial tradition and burial finds.Also were compared with the burial customs of other settlements in the Upper Tigris region.