Self-defining memories of change and continuity: The effect of university experience
Değişim ve devamlılığa dair benlik tanımlayıcı anılar: Üniversite deneyiminin etkisi
  1. Tez No: 584796
  2. Yazar: MÜGE ÖZVAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, insan yaşamı için önemli bir geçiş dönemi olan üniversite deneyiminin değişen ve süregelen benlik kavramları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Hayattaki geçiş dönemleri çoğunlukla benlik için zorlayıcı durumlar ortaya koymaktadır. İnsanlar bu durumlarda otobiyografik mantık adı verilen, anıları hatırlarken akıl yürütme yöntemlerine daha sık başvurarak ve daha belirgin anıları hatırlayarak bu dönemlerin öncesi ve sonrasındaki benliklerinde tutarlılığı sağlamaya çalışmaktadırlar. Ayrıca insanların çoğunlukla anılarını sürekliliği olan ancak daha iyiye giden bir benlik algısını yansıtmak için hatırladıkları görülmektedir. (örn. Wilson & Ross, 2003). Çalışmada, değişen ve süregelen benlik kavramlarına dair benlik tanımlayan anıların özellikleri karşılaştırılmaktadır. Ayrıca geçiş dönemi etkisinin bu anıların anlatı ve fenomenolojik özellikleri üzerindeki etkisi incelemektedir. Geçiş dönemi olayı üzerinden geçen zamanın ve geçiş döneminin psikolojik ve fiziki etkilerinin incelenmesi amacıyla üniversitenin birinci ve üçüncü sınıflarındaki okuyan öğrenciler üniversiteye başlarken şehir değiştirip değiştirmediklerine göre ikişer gruba ayrılmıştır. Çalışmada katılımcılar üniversite deneyiminin etkisiyle benliklerinin nasıl benzer kaldığına ve benliklerinin nasıl değiştiğine dair iki farklı benlik tanımlayan anı hatırlamışlardır. Üniversite deneyiminin bu anıların anlamlandırılması, anıların hayat hikayesine entegrasyonu ve uyumluluğu gibi anlatı özelliklerini ve fenomenolojik özelliklerini nasıl etkilediğini ve üniversite deneyiminin süresinin etkilerini incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, hem değişim hem de devamlılık anıları çoğunlukla belirgin anılar olmuştur. Anıların entegrasyonu incelendiğinde değişim anıları daha yüksek entegrasyon içerdiği halde, daha az değişim yaşayan öğrencilerin anılarında daha yüksek entegrasyon görülmüştür. Ayrıca her iki anısında da entegrasyon olmayan öğrencilerin iyi oluş halinin diğer öğrencilerden daha düşük düzeyde olduğu gözlemlenmiştir. Son olarak, her iki türdeki anılar da benlikle en çok ilişkiler konusunda ilişkili olsa da, değişim anılarında kişisel gelişim ve başarı bağlamına devamlılık anılarından daha fazla yer verildiği; devamlılık anılarında ise değerler ve tutumlar bağlamlarına daha çok yer verildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated stability and change in self-concepts in response to a transitional life experience: university experience. Life transitions typically present challenges to the self, in which case individuals use autobiographical reasoning and integration of memories to restore coherence. There is also the tendency to view the self in an improving way (Wilson & Ross, 2003). The phenomenological and narrative characteristics of self-defining memories for changing and stable self-concepts were examined in relation to the change students experienced in transition (psychological and material) and the time passing over the event. To investigate the effect of transitional impact, memories of students from Istanbul and other cities who came to Istanbul to study university were compared. Freshman and junior undergraduates recalled two self-defining memories, one memory representing how they changed after starting university and another one representing how they remained the same after starting university. We found that both change and continuity memories were specific memories. We also found that change memories were more integrative. However, freshmen who experienced less challenge had slightly more integrative memories. Contrary to the expectations, this might indicate that when the challenge is not high, people can complete the meaning making process in shorter time and integrate their memories into self. Additionally, meaning making was related to well-being such that students who retrieved two non-integrative memories had lower life satisfaction compared to students who retrieved at least one integrative memory. Finally, students retrieved relationship/intimacy memories at most for both change and continuity memories. However, they focused more on personal development and achievement memories for change memories while retrieving memories about more stable aspects of self like values.