Türkiye'de 1970-2000 yılları arası televizyon eğlence programları ve gündelik hayat: Bir sözlü tarih çalışması
Television entertainment programs and everyday life in Turkey between 1970-2000: A study of oral history
- Tez No: 584806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Türkiye'de 1970-2000 yılları arasında yaşanan toplumsal gelişmeler ve televizyonun hızla kullanıma girmesi, toplumun ve öznelerin hem gündelik hayat pratiklerinde hem de onun önemli bir parçası olan eğlence anlayışında önemli dönüşümlere neden olmuştur. Bununla birlikte bu tarih aralığında toplumsal gelişmelere paralel eğlence program türünde de bir değişim söz konusudur. Çalışma Türkiye'de 1970'ten 2000'e kadar olan zaman diliminde, gündelik hayattaki eğlence pratiğinin değişimini ve televizyonlardaki eğlence programlarının bu zaman dilimi içerisindeki dönüşümünü incelemeyi ve bunların kişisel tanıklıklarda nasıl karşılık bulduğunu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında bu tarih aralıklarındaki gündelik hayatın eğlence pratiklerine bakılmış, televizyondaki eğlence programlarının zaman içindeki dönüşümü ele alınmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümü literatür kaynaklarına dayalı bir şekilde oluşturulmuştur. Son bölüm ise 35-77 yaş arası 18 kişi ile gerçekleştirilmiş derinlemesine görüşmelerle sözlü tarih anlatılarıyla yapılandırılmıştır. Çalışmanın sonucunda tarihsel süreçte toplumdaki eğlence biçimlerinin dönüştüğü bunda televizyonun da önemli bir faktör olarak yer aldığı görülmüştür. Bununla birlikte eğlence program türlerinin de tarihsel süreçte önemli bir dönüşüm yaşadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social developments and rapid introduction of television between the years of 1970-2000 has led to significant transformatıon of society's practise of everyday life as well as understanding of entertainment concept in Turkey. However, there is also a change in the type of entertainment program in parallel with social developments in this period of history. The aim of this study is to examine the change of entertainment practices in everyday life and the transformation of entertainment programs on television from the year 1970 to 2000 and to determine how these correspond to personal testimonies. Within the scope of the study, the entertainment practices of everyday life in these date ranges were evaluted and the transformation of the entertainment programs on television in the course of historical development was discussed. In this study, spoken history method has been used within the historical and sociological framework. The first two parts of the study are based on literature sources. In the second part of this study tv programs has been evaluated by using visual archive resources. The last section is structured with oral history narratives through in-depth interviews with 18 people aged 35-77 years. . As a result of the study, it has been seen that television has also played an important role in the transformation of entertainment forms in society in the historical process. However, it has been concluded that entertainment program types have undergone a significant transformation in the historical process.