Kızıl tilki (vulpes vulpes) bağırsak helmintleri ve taeniid tip cestodlarının moleküler karakterizasyonu
Red foxes (vulpes vulpes) intestine helminths and molecular characterization of taeniid cestodes
  1. Tez No: 584811
  2. Yazar: UFUK EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIFSI OĞUZ SARIMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Kızıl tilki (Vulpes vulpes) dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en geniş yayılım alanına sahip yabani karnivordur. Bu hayvanlar, zoonoz helmintler de dahil birçok bağırsak parazitinin sonkonağıdır. Bu çalışma ile Türkiye'de kızıl tilkilerdeki bağırsak helmintlerinin yaygınlığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı illerinden Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'ne gönderilen 103 adet kızıl tilkinin bağırsakları sedimentasyon ve sayım tekniği ile incelenmiştir. İncelenen bağırsak örneklerinin 90 adetinde (%87,37) parazit tespit edilirken, 13'ünde (%12,63) ise herhangi bir parazit türüne rastlanmamıştır. Parazit tespit edilen bağırsak örneklerinde birden çok parazit türüyle enfeksiyonun (%92,23), tek parazit türüyle enfeksiyona (%7,77) oranla daha fazla olduğu görülmüştür. İncelenen bağırsak örneklerinde dört sestod, yedi nematod, iki acantocephala ve bir arthropod olmak üzere üç cins ve 11 türde toplam 17922 adet parazit tespit edilmiştir. Tespit edilen parazitlerin ve oranlarının; Mesocestoides sp. (%56,31), Joyeuxiella echinorhynchoides (%33), Taenia polyacantha (%15,53), Dipylidium caninum (%0,97), Pterygodermatites affinis (%51,45), Toxascaris leonina (%45,63), Uncinaria stenocephala (%33), Oxynema numicidum (%20,38), Toxocara canis (%14,56), Ancylostoma caninum (%12,62), Trichuris vulpis (%1,94), Pachysentis sp. (%37,69), Centrorhynchus sp. (%0,97) ve Linguatula serrata nimfi (%20,38) olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Red fox (Vulpes vulpes) are the most common wild carnivore around the world as well as in Turkey. These animals can play the role of a definitive host of many intestinal parasites including zoonotic helminths. The aim of this study is to investigate the prevalence of intestinal helminths in red foxes from Turkey. In this study, 103 red foxes which were sent to Veterinary Control Central Research Institute from various parts of Turkey are used. Following the necropsies, the intestines were individually investigated by using sedimentation and counting techniques. Parasitological examination showed that 90 (87.37%) of the individuals were infected by parasites while 13 of them were not. Most of the individuals had multiple parasitism (92.23%) and 7.77% of them were infected by single parasite species. In total, 17922 parasites were identified from three genus and 11 species. The average prevalence of identified parasites were determined as: Mesocestoides sp. (56.31%), Joyeuxiella echinorhynchoides (33%), Taenia polyacantha (15.53%), Dipylidium caninum (0.97%), Pterygodermatites affinis (51.45%), Toxascaris leonine (45.63%), Uncinaria stenocephala (33%), Oxynema numicidum (20.38%), Toxocara canis (14.56%), Ancylostoma caninum (12.62%), Trichuris vulpis (1.94%), Pachysentis sp. (37.69%), Centrorhynchus sp. (0.97%) and nymph of Linguatula serrata (20.38%).