Üniversite öğrencilerinde zaman yönetimi ile akademik başarı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi BESYO örneği
Investigation of the relationship between time management and academic success in university students: Sample of Van Yüzüncü Yıl University School of Physical Education and Sports
- Tez No: 584812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada amaç Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu öğrencilerinin zaman yönetimi becerileri ile akademik başarıları arasında bir ilişki olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla, 2018-2019 Bahar döneminde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulun da 1., 2., 3., ve 4. sınıflarında öğrenim gören öğrenciler çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda hazırlanan anket formundaki soruların belirlenmesinde ilgili literatür ve bu konuda daha önce gerçekleştirilen çalışmalar dikkate alınmıştır. Belirtilen alanda ki araştırmada bilgi toplama aracı olarak Britton ve Tesser (1991) tarafından geliştirilen ve geçerlilik ve güvenilirliği Alay ve Koçak (2002) tarafından Türkiye için yapılan“Zaman Yönetimi Anketi”kullanılmıştır. Öğrencilerden elde edilen verilerin analizi SPSS 24.0 (Statistical Package of Social Sciences) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda üniversite öğrencilerinin zaman yönetimi alışkanlıkları ile akademik başarıları arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde ettiğimiz bulgularda not ortalaması yüksek olan öğrencilerin planlama, öncelikleri belirleme, iş takibi ve dosyalama derli toplu olma becerileri yüksek bulunmuştur. Aynı zamanda not ortalaması düşük olan öğrencilerin ise kararlılık bir işe başlayıp başlamama, erteleme, serbest zaman konusundaki becerileri ise düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether there is a relationship between the time management skills and the academic achievements of the students of the Van Yüzüncü Yıl University Physical Education and Sports Academy. With this aim, The students studying at 1st, 2nd, 3rd and 4th grades in Physical Education and Sports Academy of Van Yüzüncü Yıl Universty in 2018-2019 spring period have been determined as working groups. In the study, questionnaire method was applied in the collection of data. The relevant literature and the studies carried out earlier in this regard have been taken into consideration in determining the questions in the questionnaire form prepared for he purposes of the research.“Time Management Questionnaire”which has been developed by Britton and Tesser (1991) and has been approved by Alay and Koçak (2002) has been used as a means of information collection in the field of investigation. The data obtained from the students has been analized by SPSS 24.0 (Statistical Package of Social Sciences) program. The relationship between the time management habits and academic achievements of universty students is examined in accordance with the data obtained. In our findings, Students with high grade average have high skills in planning, prioritization, job tracking, filin and tidying. At the same time, Student with a low grade average have been found to have a lack of the determination, ability to start a job and managing the free time. Also these students have postponing habits