Portre resminde arka planın ifadeyle ilişkisi
The relationship between the background and the expression in the portrait painting
  1. Tez No: 584814
  2. Yazar: MURADİYE KAYNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT GERMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Batı Sanatı, portre geleneğinde arka plan ya da mekân, üsluplar ve akımların özelliklerini yansıtırken; sanatçının bireysel yordamıyla ilgili de bilgi vermektedir. Arka planın portredeki ifadeye katılması, portredeki kişiliği yansıtan unsurlar barındırması, tarihsel süreci ve toplumsal yapıyı tanımlayıcı simgeler içermesi, ele alınan konuyu plastik açıdan olduğu kadar sanat tarihsel ve düşünsel açıdan da önemli kılmaktadır. Bu çalışmada üsluplar, akımlar, sanatçılar ve yapıtlar; portre resminde arka planın ifadeye etkisi ve plastik değerler bağlamında, kronolojik olarak irdelenmiş, konu görsellerle desteklenmiştir. Eser metni niteliği taşıyan çalışmanın son bölümünde kişisel uygulamalara yer verilmiş, yine portre ve arka plan ilişkisi plastik ve ifade açılarından kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the portrait tradition of Western Art, the background or place reflects the characteristics of the styles and movements, they give information about the individual technique of the artist. Adding the background to the portrait expression, in the portrait, containing elements that reflects the personality in the portrait, and including signs that defining the historical process and social structure makes the subject important plastic, historical as well as intellectual aspects. In this study, styles, movements, artists, works, the effect of background in the context of plastic values are examined in chronological terms and supported with visuals. In the last part of the text work, personal practices include, and the portrait and background is briefly evaluated in terms of plastic and expression.