İş sözleşmesinde iş görme ve ücret ödeme borçlarında temerrüt
Default of working debts and wage payment in the labour contract
  1. Tez No: 584815
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED FATİH UŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile 4857 sayılı İş Kanunu, iş sözleşmelerine bağlı ilişkileri içermektedir. Bu düzenlemelerin bir sonucu olarak borçlar hukukunun bir kısmında kanuni tabiri ile hizmet sözleşmeleri incelenirken iş hukukunda ise yine kanuni tabiri ile iş sözleşmeleri incelenmektedir. Her sözleşme ilişkisi, beraberinde taraflardan birine ya da hepsine çeşitli hak ve yükümlülükler yüklemektedir. İş sözleşmesi açısından ise asli edim yükümlülükleri işçi açısından iş görme iken işveren açısından ücret ödemedir. Sözleşmelerde her zaman taraflar üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmezler. Kimi durumlar hiç ifa edilmezken kimi durumlarda eksik ifa söz konudur. İfanın hiç yerine getirilmemesinin ise kendi içerisinde çeşitli sebepleri vardır. Bu sebeplerden biri ise ifanın zamanında gerçekleşmemesidir. Taraflardan birinin üzerine düşen edimi yerine getirmemesi hukukta temerrüt olarak adlandırılmaktadır. Sözleşme ile borçlunun yüklendiği edimin zamanında yerine getirmemesi ise borçlu temerrüdüdür. Hukuk düzeni, temerrüt durumunun meydana gelmesi durumunda buna çeşitli sonuçlar bağlamıştır. İş sözleşmesinin taraflarından hem işçi hem de işveren, çeşitli edimler bakımından temerrüde düşebilir. Bu çalışmada, işveren açısından en önemli edim yükümlülüğü olan ücret ödeme borcunda temerrüt hali ele alınacaktır. Ücret ödeme borcunda temerrüt açıklanırken öncelikle borçlu temerrüdü açıklanacak, daha sonra ücret ödeme borcundan ne anlaşılması gerektiğinin üzerinde durulacaktır. Daha sonra ise hangi hallerde işverenin temerrüde düşeceği tespit edilecek; akabinde işverenin temerrüdü sonucunda işçinin ne gibi hukuki yollara sahip olduğu açıklanacaktır. Bu çalışmada, işçi açısından en önemli edim yükümlülüğü olan iş görme borcunda temerrüt hali ele alınacaktır. İş görme borcunda temerrüt incelenirken öncelikle borçlu temerrüdü açıklanacak, daha sonra ise iş görme borcundan ne anlaşılması gerektiğinin üzerinde durulacaktır. Daha sonra ise hangi hallerde işçinin temerrüde düşeceği tespit edilecek; akabinde işçinin temerrüdü sonucunda işverenin ne gibi hukuki yollara sahip olduğu açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Code of Obligations numbered 6098 and The Code of Labour numbered 4857 contain contractual relations. As a result of these regulations, both codes have the similar regulations about labour contract. Any contractual relationships bring with some rights and responsibilities to one or every part of the contract. In terms of labour contract, principal obligation for an employee is executing a work. The principal obligation for an employer is paying the wages The parts of contract do not always fulfil their debts. In some situations, the parts of contract are not fulfilled their obligations completely as in some situations the parts of contract are not fulfilled partly. There are several reasons for not fulfilling the contract completely. One of these reasons is that fulfilling is not in the time. Failure of one part of the contract is defined default by law order. Failure to fulfilment of the debtor which fulfilling is not in the time is defined default of debtor. The order of law has some consequences in case of default of debtor. Both side of labour contract which are employee and employer might be in a situation of default about several executions and responsibilities. In this thesis, default of executing a work which is the most important responsibilities of employee, is going to be handled. While default of executing a work is examined, default of debtor is going to be explained primarily. Thereafter, what should we understand from an executing a work is going to be explained. Immediately afterwards, in which situations an employee will default is going to be determined. Right after that issue, what sort of legal rights an employer has in the result of the default of employee are going to be determined as well. In this thesis, default of paying the wages which is the most important responsibilities of employer, is going to be dealt with. While default of paying the wages is examined, default of debtor is going to be explained primarily. Thereafter, what should be understood from paying the wages is going to be explained. Immediately afterwards, in which situations an employer will default is going to be determined. Right after that issue, what sort of legal rights an employee has in the result of the default of employer are going to be determined as well.