Down sendromu tanısı alarak izlenen çocukların erken çocukluk döneminde gelişimini etkileyen risklerin belirlenmesi
Determination of the risks affecting the development of children diagnosed as down's syndrome in early childhood
  1. Tez No: 584813
  2. Yazar: REYHAN EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAHAR BİNGÖLER PEKCİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmanın amacı, Down sendromu tanısı ile izlenen çocukların“erken çocukluk döneminde gelişimini etkileyen risklerin belirlenmesi”ve bu risklerin çocukların gelişimi üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırma örneklemini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Gelişimsel Pediatri Polikliniğine, gelişimsel izlem için 1 Mayıs 2019 – 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran ve onam veren 0-42 ay arasındaki 36 çocuk ve aileleri oluşturmuştur. Onam veren ailelerden Genişletilmiş Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi (G-GİDR) soruları yazılı olarak yanıtlamaları istenmiştir. Ardından araştırmacı tarafından detaylı gelişimsel değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmede biyopsikososyal kuram çerçevesinde aile merkezli yaklaşım kullanılmıştır. Araştırmacı, çocuğun gelişimsel özelliklerini değerlendirirken Gelişimi İzleme ve Destekleme Rehberi (GİDR), Bayley Bebek ve Küçük Çocuklar için Gelişimi Değerlendirme Ölçeği (Bayley III) ölçeklerini kullanmıştır. Araştırmacı tarafından“Erken çocukluk döneminde Down sendromu için tıbbi ve psikososyal riskleri belirleme formu”doldurulmuştur Baba eğitim düzeyi ve dil-bilişsel gelişim puanlarının doğru orantılı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the risks affecting the development of children with Down syndrome and to investigate the effects of these risks on the development of children. The sample of the study consisted of 36 children and their families between 0-42 months of age who applied to the Developmental Pediatrics Outpatient Clinic of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Child Health and Diseases between May 1, 2019 and July 1, 2019. Authorized families were asked to answer the questions in the Guidelines for Monitoring and Supporting Extended Development (G-GİDR) in writing. Then, the researcher made a detailed developmental evaluation. The family-centered approach was used within the framework of biopsychosocial theory. The researcher used the Monitoring and Supporting Development Guide (GIDR) and the Bayley Developmental Assessment Scale (Bayley III) for assessing the child's developmental characteristics. The Medical and Psychosocial Risks Form for Down Syndrome in Early Childhood Form was filled out from the hospital information management system, patient file / epicrisis and the family's verbal and written responses by the researcher. Father education level and language-cognitive development scores were directly proportional.