Erzurum, Erzincan, Artvin ve Kars illeri Buprestiade (Caleoptera) türleri üzerinde faunistik ve sistemik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on the family Buprestidae (Coleoptera) in Erzurum, Erzincan, Artvin and Kars province
- Tez No: 58483
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 298
Özet
Artvin (Merkez, Ardanuç, Borçka, Hopa, Şavşat ve Yusufeli), Erzincan (Merkez, Tercan ve Üzümlü), Erzurum (Merkez, Aşkale, Çat, Horasan, Ilıca, İspir, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tortum ve Uzundere) ve Kars (Digor ve Sarıkamış) illeri Buprestidae (Coleoptera) türleri üzerinde 1993-1997 yıllarında yapılan bu araştırmada, Acmaeoderinae altfamüyasından 12, Polycestinae altfamilyasından 1, Buprestinae altfamilyasından 33, Sphenopterinae altfamilyasından 7, Chalcophorinae altfamilyasından 8, Chrysobothrinae altfamilyasından 3, Agrilinae altfamilyasından 17, Cylindromorphinae altfamilyasından 2 ve Trachyinae altfamilyasından 1 olmak üzere 9 altfamilyaya bağlı toplam 84 tür ve alttür saptanmıştır. Bunlardan, Acmaeodera (s.str.) transcaucasica Semenov, Dicerca (s.str.) chlorostigma Mannerheim, Anthaxia (Haplanthaxia) truncata Abeille de Penin türleri ile Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata albifrons (Abeille de Perrin) alttürü Türkiye faunası için yeni kayıttır. Acmaeoderella (Euacmaeoderella) villosula (Steven), Agrilus (s.str.) aurichalceus Redtenbacher, Anthaxia (Haplanthaxia) cichorii (Olivier), A. (s.str.) muliebris Obenberger, A. (s.str.) nigricollis Abeille de Perrin, Coraebus elatus (Fabricius), Coraebus rubi (L.), Melanophila picta decastigma (Fabricius), Meliboeus robustus (Küster) ve M. violaceus (Kiesenwetter) türleri yörede yaygın olan türlerdir. Bunlardan, Agrilus aurichalceus, Anthaxia cichorii, C. rubi, M. picta decastigma, M. robustus ve M. violaceus türleri ile Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata (Piller & Mitterpacher), A. (C.) flavofasciata albifrons, A. (C) mimonti (Boieldieu), Anthaxia (H.) millefolii (Fabricius), A. (Melanthaxia) nigrojubata nigrojubata Roubal, A. (M.) nigrojubata incognita Bily, Capnodis cariosa (Pallas), C. tenebricosa (Olivier), Sphenoptera (s.str.) antiqua (Illiger) ve S. (s.str.) ixion Kerremans diğer türlere oranla daha yüksek populasyon oluşturmaktadır. Meliboeus robustus, yörede önemli bir yabancı ot olan Echinops ritro L. gövdeleri içerisinde beslenerek, bir dereceye kadar bu bitkiyi baskı altında tutmaktadır. Buprestidae familyasının altfamilya, tribüs, cins ve tür tam anahtarları hazırlanmış, her türün taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilerek, tanımları yapılmış, bulundukları yerler, bazılarının konukçulan, kimilerinin de üzerinden toplandıkları bitkiler ile Türkiye ve dünyadaki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A faunal and systematic study on the family of Buprestidae (Coleoptera) was conducted in the provinces of Artvin (Central, Ardanuç, Borçka, Hopa, Şavşat and Yusufeli), Erzincan (Central, Tercan and Üzümlü), Erzurum (Central, Aşkale, Horasan, Ilıca, İspir, Narman, Oltu, Olur, Pasinler, Pazaryolu, Şenkaya, Tortum and Uzundere) and Kars (Digor and Sarıkamış) in the years of 1993-1997. A total of 84 species was recorded belonging to 9 subfamilies, namely Acmaeoderinae (12 species), Polycestinae (1), Buprestinae (33), Sphenopterinae (7), Chalcophorinae (8), Chrysobothrinae (3), Agrilinae (17), Cylindromorphinae (2) and Trachyinae (1). Of these species and subspecies, Acmaeodera (s.str.) transcaucasica Semenov, Dicerca (s.str.) chlorostigma Mannerheim, Anthaxia (Haplanthaxia) truncate Abeille de Perrin and Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata albifrons (Abeille de Perrin) are new records for the Turkish fauna. Acmaeoderella (Euacmaeoderella) villosula (Steven), Agrilus (s.str.) aurichalceus Redtenbacher, Anthaxia (Haplanthaxia) cichorii (Olivier), A. (s.str.) muliebris Obenberger, A. (s.str.) nigricollis Abeille de Perrin, Coraebus elatus (Fabricius), Coraebus rubi (L.), Melanophila picta decastigma (Fabricius), Meliboeus robustus (Küster) and M. violaceus (Kiesenwetter) were widespread species in the region. Agrilus aurichalceus, Anthaxia cichorii, C. rubi, M. picta decastigma, M. robustus, M. violaceus, Acmaeoderella (Carininota) flavofasciata (Piller & Mitterpacher), A. (C.) albifrons, A. (C.) mimonti (Boieldieu), Anthaxia (H.) millefolii (Fabricius), A. (M). nigrojubata nigrojubata Roubal, A. (M.) nigrojubata incognita Buy, Capnodis cariosa (Pallas), C tenebricosa (Olivier), Sphenoptera (s.str.) antiqua (Illiger) and S. (s.str.) ixion Kerremans had higher population than the others. The larvae of Meliboeus robustus bore in the pith of Echinops ritro which is an important weed species in wheat field and pastures in the region. This species may controls this plant to a certain degree. Each species was described and keys to the subfamilies, tribes, genera and species were prepared as well as the body parts of taxonomic importance being illustrated. Further more, the distribution of these species in Turkey and the world was given. Host plants of some species were recorded and plant species from which insect samples collected were included.