Façade-wall: An architecture for knowledge representation
Cephe-duvar: Bilginin mimarlıkta temsili
  1. Tez No: 584847
  2. Yazar: BENGİSU DEREBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, bilginin mimarlıktaki izlerini takip etmeyi amaçlamaktadır. Burada mimarlık, bilginin maddeselliği ile ilişkilendirilirken, bilgi ise soyut bir kavram olarak ele alınmıştır. Bilginin temsilini kitaplardan bağımsızlaştırarak, duvar ve kütüphane bu temsilin yansıtıldığı ara yüzler olarak algılanmıştır. Edfu Tapınağı, Fang Shan Arşivi ve Sainte Genevieve Kütüphanesi, bu ara yüzlerin incelendiği örneklerdir. Seçilen kütüphanelerin yüzeyleri, bilgi ve mimarlık arasındaki karmaşık ilişkinin incelenmesi için fiziksel durumlar olarak görülüp, mimarlığın en önemli elemanlarından olan duvarın bilgiye yer temin etmek için dönüşümü incelenmiştir. Duvar, bilginin varlığı ile, bir yüzey, bir duvar nişi veya bir 'cephe-duvar' olarak yeniden kavramsallaştırılmıştır. Cephe-duvar kavramı mimarlık ve bilginin birleştiği durumun en kapsamlı mimari yansıması olarak tanıtılıp, bir Foucault kavramı olan table ile yeniden yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to track the traces of knowledge in architecture. Architecture, here, refers to the materiality of the knowledge; knowledge, on the other hand, is considered as an abstract concept. In order to reveal the intricate relation between knowledge and architecture, surfaces of certain libraries are inquired. By liberating knowledge representation from the books, this inquiry perceives the wall and the library as the architectural interfaces where knowledge could be represented. Through certain cases: The Temple of Edfu, Fang Shan Archive and the Sainte Genevieve Library, the reflection of knowledge in architecture is quested. The walls of the mentioned cases are transformed into a surface, a wall-niche or a façade-wall to accommodate knowledge. Thus, the wall, the renowned architectural element, is reconceptualized with the presence of knowledge. As the utmost condition of this convergence, the term façade-wall is introduced. It is generated depending on the Sainte Genevieve Library and this term is reinterpreted by revisiting the Foucauldian concept of table.