Aydıncık (Mersin) yöresinde alt devoniyen yaşlı sığırcık formasyonundaki kıvrımlı yapıların analizi
Analysis of folded structures at early devonian aged sigircik formation in Aydincik (Mersin) region
- Tez No: 584848
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Aydıncık (Mersin) yöresinde Alt Devoniyen yaşlı Sığırcık formasyonu içerisinde kıvrımlı yapılar görünmektedir. Bu çalışmada bu kıvrımlı yapıların tektonik analizi yapılmıştır ve bu tektonik analiz sonuçlarına göre yöredeki tektonik yapılardan kıvrım oluşum mekanizması hakkında bilgi edinmek amaçlanmıştır. Bölgedeki küçük ölçekli kıvrımlı yapılar üzerinde deskriptif analiz gerçekleştirilmiş, küçük ölçekli pitigmatik kıvrımlar üzerinde ise dinamik analiz yapılmıştır. Çalışmada örnekleme Kasım 2017 ve Mayıs 2019'da gerçekleştirilmiş ve bölgeden elde edilen ölçümler hesaplanarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Deskriptif analiz sonuçlarına göre bölgedeki kıvrımlı yapıların; kanat açıklık oranına göre yayvan, kıvrımın sıkılığı parametresine göre kapalı, kıvrım keskinliği parametresine göre yuvarlak köşeli, Fleuty sınıflamasına göre kısmen sıkı, geometrik açıdan asimetrik, yer yer yatık, morfolojik açıdan benzer, izogonal sınıflamaya göre ise 1B paralel kıvrım sınıfında yer aldığı saptanmıştır. Kıvrımlı yapılar üzerindeki dinamik analiz Sığırcık formasyonundaki pitigmatik kıvrımlar üzerinde uygulanmıştır. Yapılan çalışmaların bütününde pitigmatik kıvrımların ilk katman uzunlukları ile etkin katman direnç kuvvetleri arasında aynı litolojiler için doğru orantı olduğu hesaplanmıştır. Sığırcık formasyonundaki pitigmatik kıvrımların ilk boy ve son boy oranları arasında yaklaşık 4 kat fark tespit edilmiştir. Bu bulgu neticesinde kıvrımları oluşturan kuvvetlerden matriks direncinin kıvrımlanmaya katkısının etkin katman direncinden daha fazla olduğu ve kıvrım boylarında gerçekleşen kısalmanın etkin kuvvetten bağımsız olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Folded structures are seen in the Early Devonian aged Sığırcık formation in Aydıncık (Mersin) region. In this study, we performed tectonic analysis of these folds and as a result of the tectonic analysis, it is aimed to obtain information about folding mechanism from tectonic structures in the region. Descriptive analysis was performed on smale-scale folds, dynamic analysis was performed on smalle-scale ptigmatic folds in the region. In this study, sampling was carried out on November 2017 and on May 2019 and the results obtained from the region were calculated during the office studies. Decriptive analysis results of folds in the region; according to aspect ratio broad, according to tightness of folding parameter close, according to bluetness of folds parameters subangular, according to Fleuty's classification semi-tight, according to geometric asimetric and localy recumbent fold, according to morphology similar and according to isogonal classification 1B parallel fold classification. In all of the studies, it was calculated that, the first layer lenght of the ptygmatic folds and the resistance of the competent layer were directly proportional in the same lithologies. First lenght and the final lenght of ptygmatic folds in Sığırcık formation's ratio was found approximately 4. As a result of this finding, the contribution of the matrix resistance to folding is more effective than resistance of the competent layer and it is thought that the shortening of the fold lenghts might be independent of internal force.