Mechanical properties of graphene nano-plates reinforced ldpe composites
Grafen takviyeli alçak yoğunluklu polietilen nanokompozitlerin mekanik özellikleri
- Tez No: 584875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, grafenin ambalaj sektöründe kullanılan alçak yoğunluklu polietilen(AYPE) filmin mekanik özelliklerine etkileri araştırlmaktadır. AYPE F2-12 hammadde içerisine ağırlıkca %0.1, %5 ve %10 oranlarında grafen katılmıştır. Çift vidalı ekstrüzyon makinesi ile hazırlanan karışım blown hattında film olarak çekilmiştir. Grafen katkısının etkisinden dolayı film kalınlığı 17, 19, 25 ve 27µ olarak üretilmiştir. Üretilen filmlerin kalınlık, ısıl yapışma, yırtılma, sürtünme ve çekme testleri ASTM standartlarına uygun olarak yapılmıştır. AYPE film içerisinde grafen katkısı test sonuçları incelendiğinde kalınlıkta %58.82 artış görülmüştür. Grafen katkılı AYPE filmin mekaniksel özelliklerinin genel olarak düştüğü ve filmin grafensiz filme oranla zayıfladığı görülmüştür. Grafen standart bir compound çift vidalı makina yardımıyla mekanik olarak birleştirilmeye çalışıldığında bileşenler arası kimyasal bir bağ oluşmamıştır, bağlayıcı hammadde olarak maleic anhidrit olmadığı için oluşan filmde dispersion olmamıştır ve bölgesel farklılıklar oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of graphene on the mechanical properties of low density polyethylene (LDPE) film used in packaging industry are investigated. Graphene was added to the LDPE F2-12 raw material in 0.1%, 5% and 10% by weight. The mixture prepared by twin screw extrusion machine was filmed in blown line. Film thickness was obtained as 17, 19, 25 and 27µ due to the effect of graphene addition. Thickness, heat seal, tear, coefficient of friction (COF) and tensile strength tests of the produced films were carried out in accordance with ASTM standards. When the graphene additive test results were examined in LDPE film 58.82% increase in thickness was observed. It was observed that the mechanical properties of LDPE film which was added graphene generally decreased and the film was found to be weakened compared to the non-graphene film. When a mechanical compound is tried to be combined with a standard compound twin screw machine, no chemical bond is formed between the components, since maleic anhydride is not the binding raw material, the resulting filmed dispersion has not been dispensed and regional differences have occurred.