Investigation of mechanical characteristics of carbon-aramid fiber reinforced hybrid composite with nano graphene doped epoxy
Grafen nanoplakaların karbon/aramid intraply hibrit kompozitlerin mekanik özelliklerine etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 745685
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKLİĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN FURKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, grafen nano parçacıkların karbon aramid intraply fiber takviyeli hibrit kompozitlerin mekanik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Grafen nano parçacıkların kompozit malzemenin mekanik davranışlarını nasıl etkilediğini anlamak için bir dizi mekanik testler çekme,3 nokta eğme ve Charpy darbe testleri yapıldı. Epoksi reçine ve çeşitli ağırlık yüzdeleri (%0,0.1,0.25,0.5 ağırlıkça) olan nano grafen yüksek hızlı bir mekanik karıştırıcı ile karıştırıldı. Kompozit plakaları vakum destekli el yatırma yöntemi ile imalatı gerçekleştirildi. Çekme testlerinde Shimadzu AG-X serisi test makineleri kullanılmış ve gerilim/gerinim diyagramı oluşturularak incelenmiştir. En yüksek çekme mukavemeti değeri, ağırlıkça %0,1 grafen nano partikül ilavesi ile gözlemlenmiştir. Kompozit numunelerin eğilme davranışını anlamak için 3 nokta eğilme testi yapılmıştır. En yüksek eğilme mukavemeti ve modül değerleri ağırlıkça %0,5 nano grafen ilavesinde görülmüştür. Numunelerin düşük hızlı darbe davranışı Charpy darbe testi uygulanarak incelenmiştir. Testler sırasında numuneler çentikli ve çentiksiz numune formları olarak incelenmiştir. En yüksek absorbe edilen enerji ve darbe tokluğu, ağırlıkça %0,1 nano grafen katkısıyla gözlemlendi. Hasar özellikleri, testten sonra SEM elektron mikroskobu altında analiz edildi ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The present study aims to investigate the effects of nano graphene on the mechanical properties of carbon aramid fiber reinforced hybrid composites. In order to understand how graphene nano particles affect the mechanical tests such as tensile, 3-point bending and Charpy impact tests were performed. Epoxy resin and nano graphene with various weight contents (0,0.1,0.25 and 0.5 wt.%) were mixed with a high-speed mechanical mixer. The vacuum-assisted hand lay-up method was used to produce composite plates. In the tensile tests, Shimadzu AG-X series testing machines were used and the stress/strain diagram was created and examined. The highest tensile strength value was observed with the addition of 0.1wt.% graphene nano particles. The 3-point bending test was conducted to understand the flexural behaviour of the composite samples. The highest flexural strength and modulus values were obtained in the samples doped with 0.5wt.% nano graphene reinforcement. The low-velocity impact behaviour of the samples was examined by implying the Charpy impact test. During the tests, the samples were examined as notched and unnotched sample forms. The highest absorbed energy and impact toughness were observed with the addition of 0.1 wt.% nano graphene. The damage characteristics were analysed and assessed under the SEM electron microscope after the testing.