Kimyasal ve ultrasonik destekle kömürlerin temizlenmesi
Cleaning coals via chemical leaching under ultrasound
- Tez No: 584878
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma kapsamında Tunçbilek ve Çayırhan kömürlerinin ultrases etkisi ile ard arda kimyasal işlemlerle liç işlemi uygulanarak deminralizasyonu ve desülfürizasyonu gerçekleştirilmiştir. Örnekler önce ultrasonik banyoda oda sıcaklığında, NaOH çözeltisi ile liç edilmiştirt. Ardından bu örnekler HF-H3BO4 çozeltisi ile ultrasonik banyoda işleme tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; Tunçbilek ve Çayırhan kömürlerinin ultrasonik banyoda NaOH çözeltisi kullanılarak yapılan liç işlemi sonrasında kül miktarında bir artış görülmüştür. Ancak bu örnekler ikinci basamakta HF-H3BO4 çözeltisi ile liç edildiğinde Tunçbilek kömürü için % 20.3 oranında kükürt, % 92.5 oranında kül miktarında azalama gözlenmiştir. Aynı şekiklde Çayırhan kömürünün kükürt miktarı % 20.8, kül miktarı ise % 96.8 oranında azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study stepwise leaching technique was applied for desulfurization and demineralization of two Turkish coal Tunçbilek and Çayırhan. At first, coals were leached with 20 % NaOH solution under ultrasound effect and then these products were further leached with (HF+H3BO4). Application of ultrasound with NaOH wasn't effective on removal of ash and sulphur on Çayırhan and Tunçbilek coal samples. By applying ultrasound with asit solutions in second step reduction rates were evoluvated for Tunçbilek coal, sulphur 20.3 %, ash 92.5 %, for Çayırhan coal sulphur 20.8 % and ash 96.8 %.