Karayolları motorlu araçlar zorunlu mali sorumluluk (Trafik) sigortası kapsamında sigortacının, sigorta ettirene rücu hakkı
Insurer's right of recourse to insurant within highways motor vechiles compulsory financial liability insurance
- Tez No: 584879
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Hukukumuzda, trafik kazaları nedeniyle meydana gelen zararın bir miktarının ya da tamamının tazmin edilmesi amacıyla motorlu taşıt işletenlere“Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Zorunlu mali sorumluluk sigortası ile belirlenen şartlar dâhilinde, meydana gelen kazalar nedeniyle doğacak tazminat, poliçe limiti dâhilinde sigortacı tarafından karşılanır. Bu sayede zarar gören sigortalı da zarara neden olan sigorta ettiren (motorlu taşıt işleten) de ekonomik yönden korunmuş olur. Fakat zorunlu mali sorumluluk sigortası mevzuatında düzenlenen bazı hallerde, sigorta şirketi ödediği tazminatı, bir bakıma ağır kusur nedeniyle zarara sebep olan sigorta ettirenden, rücu davası açarak geri alabilmektedir. Çalışmamızda öncelikle sigorta sözleşmesi türlerinden biri olan zorunlu mali sorumluluk sigortası kavramı açıklanacak ve bu sigorta kapsamında sigortacının sorumluluğunun şartları incelenecek, devamında, sorumluluğunu yerine getiren sigortacının hangi durumlarda sigorta ettirene rücu davası açabilme hakkı olduğu incelenecek ve konu ile ilgili Yargıtay kararlarına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In our legal system, Compulsory Financial Liability Insurance a is compulsory for motor vehicle operators in order to cover some or all of the damage caused by traffic accidents. The insurer shall cover the indemnity arising from the accidents occurring under the conditions determined by the compulsory liability insurance. In this way, both the insured and the insurant that caused the damage is economically protected. But in some cases, insurer can revoke paid compensation by recourse. In our work, firstly we will explain Compulsory Financial Liability Insurance, examine the terms of the liability of the insurer within this insurance and responsibility of the insurer who fulfills the responsibility of the owner of the right to open the case of the irrevocable cause to be investigated and explain Supreme Court decisions on the subject.