Business process reengineering: The case of a chemical company in Turkey
İş süreçlerinin yeniden yapılandırılması: Türkiye'de bir kimya şirketi örneği
- Tez No: 584892
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL KUTLU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında, simülasyon tekniği kullanılarak özel sektörde faaliyet göstermekte olan bir firmanın satış sürecinin, iş sürecinin yeniden yapılanması metodolojisine uygun şekilde sürecin iyileştirilmesi amacıyla yeniden tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda literatürdeki farklı iş süreçlerinin yeninden yapılanması sürecinde karşılaşılabilecek zorluklar ve farklı metodolojiler incelenmiştir. Uygulama kısmında, özel sektörde faaliyet göstermekte olan bir firmanın satış süreci incelenmiş ve bir simülasyon yazılımı ile hem mevcut sürecin hem de yeniden tasarlanan sürecin modelleri oluşturulmuştur. Mevcut satış süreci ile yeniden yapılanma sonrasındaki sürecin performans sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to redesign the sales process of a company operating in the private sector in accordance with the methodology of business process reengineering by using simulation technique in order to improve the process. In this context, a literature survey is performed to determine the business processes reengineering methodologies and the difficulties that may be encountered in the redesign process have been examined. In the application phase, the sales process of a company operating in the private sector is examined and the models of the existing process and the redesigned process have been created using the simulation software. The performance results of the existing sales process and the redesigned sales process are compared.